Szukaj

Im mniej śpisz, tym więcej kupujesz i jesz bardziej kalorycznie

Czy istniej związek pomiędzy bezsennością a przyrostem wagi? Okazuje się, że tak i to wszystko za sprawą naszego mózgu. Gdyby w nocy nie był tak zajęty samym sobą, zasypialibyśmy spokojnie i jedli zdecydowanie mniej.

Oto rezultat badań przeprowadzonych w Szwecji. Okazało się, że u osób, które zostały pozbawione snu choćby przez jedną noc, wzmaga się ogólne odczucie głodu i skłonność do zakupu większej ilości żywności następnego dnia. Odnotowano przy tym wzrost poziomu greliny - hormonu odpowiedzialnego za zwiększenie głodu, który był zdecydowanie większy u tych, którzy nie przespali nocy. U pozostałych poziom ten był zdecydowanie niższy. Ale czy tylko hormony są wszystkiemu winne?

Brak snu a przyrost masy ciała

Jest jednocześnie bardziej prawdopodobne, że po nieprzespanej nocy zdecydujemy się w supermarkecie na zakup bardziej kalorycznych produktów. I oto wyjaśnienie, jak brak snu przekłada się na przyrost masy ciała. Im mniej śpimy, tym bardziej stawiamy na jedzenie wysokokaloryczne i w ten sposób przybieramy na wadze. 

Chcesz schudnąć? Wyłącz swój DMN

Łatwo powiedzieć komuś, kto nie cierpi na bezsenność i nie przewraca się każdej nocy z boku na bok. Nie możemy zasnąć, ponieważ nasz mózg zaczyna być zajęty stanem własnego umysłu i generować swoje myśli i uczucia. Włącza się tzw. DMN (ang. Default Mode Network), który jest „autopilotem”  myślenia. Pojawia się nocne wirowanie i obsesyjne i myśli. Do tego niepokój o to, że nie śpimy już znacznie dłużej, niż moglibyśmy sobie na to pozwolić.

Czy da się wyłączyć swój umysł?

Przy bardzo dokuczliwej bezsenności można oddać wszystko, by natychmiast to zrobić.

DMN jest sprawcą nieznośnych objawów dla tych, którzy cierpią na bezsenność i przez nadczynność umysłu nie mogą wyłączyć swojego „autopilota”. Jest na to tylko jeden sposób. W marcu 2010 roku na łamach „Scientific American”  pojawiły się informacje o rewolucyjnym odkryciu. Naukowcy udowodnili, że przez fMRI (ang. functional magnetic resonance imaging) można wyłączyć DMN. Ten funkcjonalny rezonans magnetyczny nie wymaga specjalnego sprzętu, nadzoru medycznego ani lat praktyki.

Opracowała: Justyna Biernacka

Komentarze do: Im mniej śpisz, tym więcej kupujesz i jesz bardziej kalorycznie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz