Szukaj

Grecka kawa kluczem do dłuższego życia?

Odpowiedź na marzenia wielu o długowieczności może być bliżej niż nam by się mogło wydawać - tuż pod naszym nosem, kiedy to każdego ranka z kubków czy filiżanek unosi się cudowny zapach kawy. Najstarsi mieszkańcy Ikarii - greckiej wyspy na Morzu Egejskim - mogą pochwalić się najwyższym wskaźnikiem długowieczności na całym świecie. Wielu naukowców zwraca się do nich, aby odkryć „tajemnicę długiego życia”.W najnowszym badaniu opublikowanym w Vascular Medicine, naukowcy twierdzą, że to szklanka gorącej, greckiej kawy może być wskazówką do odkrycia tajemnicy mieszkańców wyspy.

Tylko 0,1% Europejczyków dożywa do 90 lat, natomiast na samej greckiej wyspie Ikarii jest to już 1%, co stanowi najwyższy procent długowieczności na całym świecie. Wyspiarze tak pięknego wieku dożywają w dodatku w bardzo dobrym zdrowiu.

Gerasimos Siasos, doktor medycyny z University of Athens Medical School, zbadał ze swoim zespołem mieszkańców w podeszłym wieku, skupiając się na tym, czy picie kawy miało wpływ na ich zdrowie.

W szczególności naukowcy chcieli się dowiedzieć czy istnieją powiązania pomiędzy nawykiem picia kawy a funkcjami śródbłonka. Śródbłonek to warstwa płaskich komórek wyściełających naczynia krwionośne i limfatyczne, na których odbija się starzenie i styl życia, np. palenie papierosów.


Zespół skupił się na kawie, ponieważ ostatnie badania sugerują, że jej umiarkowane spożycie może nieznacznie zmniejszyć ryzyko niedokrwienia serca, a to może mieć pozytywny wpływ na wiele innych aspektów dotyczących naszego zdrowia.


Z 673 mieszkańców Ikarii powyżej 65 roku życia, którzy mieszkali na wyspie na stałe, badacze wybrali losowo 71 mężczyzn i 71 kobiet, którzy wzięli udział w teście.

Personel medyczny przeprowadził badania na ciśnienie krwi, cukrzycę itp. Wykorzystano również kwestionariusze, aby uzyskać więcej szczegółów dotyczących zdrowia, stylu życia oraz oczywiście ewentualnego spożywania kawy przez uczestników. Sprawdzono też funkcje śródbłonka każdego z ochotników.

Naukowcy badali wszystkie typy kawy spożywane przez uczestników - co ciekawe, ponad 87% z nich było konsumentami gotowanej greckiej kawy, którą pili codziennie. Wyniki badań wykazały, że ludzie ci mają lepsze funkcje śródbłonka od tych, którzy spożywali inne rodzaje kawy.

Nawet u osób z wysokim ciśnieniem krwi, gotowana grecka kawa wiązała się z poprawą funkcji komórek, nie wpływając w żaden sposób na ciśnienie krwi.

- Grecki rodzaj kawy, który jest bogaty w polifenole i antyoksydanty oraz zawiera umiarkowaną ilość kofeiny, jest korzystniejszy w porównaniu z innymi napojami kawowymi - podsumowuje dr Siasos.

Najnowsze badania dowodzą, że istnieje powiązanie pomiędzy nawykami żywieniowymi a zdrowym układem krążenia. Nawet jeśli picie kawy ma tak naprawdę niewielkie skutki zdrowotne, to może mieć ono wpływ na zdrowie milionów ludzi.

Stanowi to ciekawy punkt odniesienia dla następnych badań, ponieważ potrzebne są dodatkowe prace, aby można było udokumentować dokładne korzyści z picia kawy dla układu krążenia.


Komentarze do: Grecka kawa kluczem do dłuższego życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz