Szukaj

Dzielenie chipsów na porcje zmniejsza ich spożycie

Wiele badań wykazało, że sygnały odbierane ze środowiska zewnętrznego mają bardzo duży wpływ na przejadanie się. Kiedy człowiek widzi, że talerz jest pusty, bądź dostrzega dno miski jest to dla niego wizualnym sygnałem, że powinien przestać jeść. Badacze widząc to, postawili hipotezę, że wprowadzenie wskaźników wizualnych (segmentacji) na opakowaniach przekąsek powinno zmniejszyć ich spożycie.

Jak przeprowadzono badania?

Badania przeprowadzono na 59 uczniach college'u, których poproszono o obejrzenie filmu trzymając przy tym w rękach paczkę chipsów. Każdy z nich dostał jedno opakowanie tradycyjnych chipsów bądź podzielonych co 7 lub 14 czerwonym chipsem. Na końcu filmu tuby po przekąskach zostały zebrane, poproszono także, by uczniowie oszacowali liczbę chipsów, które spożyli. Kolejne badania przeprowadzono na innej grupie uczniów college'u, w ich przypadku do chipsów czerwonych został dodany aromat i pojawiały się one co 5 lub 10 chips.

Wyniki badań

Odkryto, że segmentacja znacząco zmniejszyła ilość spożytych chipsów. Nie jest ważne czy czerwony chips pojawiał się co 7 czy co 14 tradycyjnych chipsów – w obu przypadkach zaobserwowano ok. 50 % spadek spożycia. Ponadto studentom było łatwiej oszacować prawidłową liczbę spożytych chipsów. Takie same rezultaty przyniosło zaopatrzenie grupy w paczki z aromatyzowanymi, czerwonymi chipsami. Przypuszcza się, że do redukcji spożycia przyczynił się jeden z trzech mechanizmów: porcjowanie przykuwa uwagę, sugeruje mniejszą konsumpcję (o wielkości oznaczonej porcji) oraz przerywa proces automatycznego jedzenia poprzez wprowadzenie pauzy.

Badania wykazały, że segmentacja produktów na małe porcje, może w skuteczny sposób zredukować przejadanie się oraz zapobiegać powstawaniu otyłości.

Komentarze do: Dzielenie chipsów na porcje zmniejsza ich spożycie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz