Szukaj

Dyskryminacja ludzi otyłych nie pomaga im tracić na wadze

Szykanowanie i zawstydzanie ludzi z powodu ich otyłości może prowadzić do jeszcze większego przybierania na wadze, nie zaś do ich chudnięcia, twierdzi University College London.

Z ponad czteroletnich badań przeprowadzonych na blisko 3 000 dorosłych wynika, że osoby, które doświadczyły dyskryminacji z powodu swojej wagi, przytyły bardziej niż osoby, które jej nie doświadczyły.

Przykłady dyskryminacji zawierały: okazywanie braku szacunku, nieuprzejmą obsługę w sklepach oraz przypadki prześladowania. Jeden na dwudziestu badanych, zgłosił fakt dyskryminacji swojej osoby z powodu swojej wagi, zaś w grupie chorobliwie otyłych już jedna na trzy osoby zgłosiły podobne zdarzenie.

Specjalistom ds. zdrowia zalecano udzielanie większego wsparcia cierpiącym na otyłość

Autor artykułu zamieszczonego w dzienniku Obesity przyjrzał się danym zebranym na temat osób objętych tzw. „Angielskim Przekrojowym Badaniem Starzenia się” (z ang. ELSA), a w szczególności tym, którzy uskarżali się na problemy z kontrolą wagi.

Efekt odwrotny od zamierzonego

Przeciętnie przez czteroletni okres badań ludzie, we wszystkich grupach wagowych, którzy doświadczyli  negatywnych reakcji  wobec swojego wyglądu, przytyli o blisko kilogram. Osoby, które nie uskarżały się na dyskryminację zwykle traciły 0,7 kg wagi.

Badacze stwierdzili, że te wyniki jasno ukazują, że obrażanie i zawstydzanie ludzi prowadzi do efektu odwrotnego niż intencje autorów tego typu szykan.
Dr Sarah Jackson, czołowa autorka badań z Instytutu Epidemiologii i Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Londyńskim (UCL)stwierdza: - Nie istnieje żadne usprawiedliwienie dla dyskryminowania ludzi z powodu ich wagi.

Poprzednie badania wykazały, że u ludzi doświadczających dyskryminacji, notuje się częściej objadanie się dla polepszenia samopoczucia.

Odpowiedzią na dyskryminację jest stres, który może wzmóc apetyt, szczególnie na niezdrową, energetyczną żywności.

Dyskryminacja ze względu na wagę może także objawiać się tym, że jej ofiary są mniej pewne siebie i mają obawy przed braniem udziału w ćwiczeniach fizycznych, poprzez co dążą oni do unikania ich.

Wszyscy, wliczając w to lekarzy, powinni przestać obrażać i zawstydzać ludzi z powodu ich wagi i zaoferować im wsparcie, i gdzie to stosowne - leczenie.

Dawid Kopeć


,

Komentarze do: Dyskryminacja ludzi otyłych nie pomaga im tracić na wadze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz