Szukaj

Dobroczynny wpływ diety śródziemnomorskiej na zespół metaboliczny

Według najnowszych badań opublikowanych przez czasopismo Gastroenterologia, zdrowe bakterie żyjące w jelitach mogą pomóc w leczeniu i zapobieganiu zespołu metabolicznego.

Czym jest zespół metaboliczny?

Zespół metaboliczny jest to zbiór ściśle ze sobą powiązanych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typy II.

Czynniki ryzyka wskazujące na zespół metaboliczny (należy zdiagnozować minimum trzy) to:

  • wysoki poziom cukru we krwi;
  • otyłość brzuszna;
  • wysoki poziom trójglicerydów;
  • wysoki poziom cholesterolu.

Jak informują badacze, osoby z zespołem metabolicznym są dwa razy bardziej narażone na rozwój chorób serca i aż pięć razy bardziej na cukrzycę typu II, a liczba osób z tą dolegliwością drastycznie rośnie.

Jak dotąd sądzono, że zmutowane bakterie jelitowe mają niebagatelny wpływ na zespół metaboliczny – mogą prowadzić do zespołu metabolicznego, zaburzeń flory bakteryjnej jelit, przewlekłych chorób zapalnych, a nawet wrzodziejącego zapalenia okrężnicy.

Nowe spojrzenie

Najnowsze badania rzucają nowe światło na poprzednie ustalenia. Udowodniono, że utrata białka (znanego jako TLR5) w nabłonku, powoduje, że  komórki wyściełające powierzchnię jelita tracą zdolność do szybkiego reagowania na bakterie, czego efektem jest powstawaniem bardziej agresywnej populacji bakterii, które z kolei powodują stany zapalne. Badania potwierdziły, że zmutowana mikroflora może prowadzić do produkcji związków, które z kolei powodują stany zapalne.

Dobroczynny wpływ diety

Najnowsze badania dowodzą, że dieta śródziemnomorska bogata w orzechy i oliwę z oliwek może zapobiegać powstawaniu zespołu metabolicznego. Dzieje się tak, ponieważ związki organiczne zawarte w tych produktach zmniejszają stężenie glukozy we krwi i otyłość. Na początku badania 64% uczestników miało zespół metaboliczny, po zastosowaniu diety, tylko 28,2 % nie spełniało kryteriów diagnozujących zespół metaboliczny

Komentarze do: Dobroczynny wpływ diety śródziemnomorskiej na zespół metaboliczny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz