Szukaj

Dlaczego warto porcjować jedzenie?

Obecne badania pokazują, że cierpimy na tak zwane przejedzenie. Nie kontrolujemy co i ile jemy. Dlaczego tak się dzieje? Co ma na nas największy wpływ? Przedstawimy wyniki najnowszych badań.

Przede wszystkim, największy wpływ ma na nas środowisko. Codziennie oglądamy reklamy coraz to nowszych produktów, które bardzo często zastępują pełnowartościowe posiłki. Niezdrowe przekąski wybieramy najczęściej podczas spotkania ze znajomymi czy w trakcie oglądania filmu. Chipsy, frytki, orzeszki, popcorn – to produkty, bez których nie wyobrażamy sobie często relaksu przed telewizorem.

Co pokazują badania?

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście nie potrafimy kontrolować swoich posiłków. Do swojego badania wykorzystali 59 studentów. Na czym ono polegało? Otóż podczas oglądania filmu zostali oni podzieleni na dwie grupy. Pierwsza z nich dostała frytki w jednym kolorze, natomiast u drugiej, między przekąską umieszczono czerwone żetony, których zadaniem było podzielenie posiłku. Pozwoliło to na monitorowanie zjedzonej ilości frytek. Okazało się, że po filmie, gdy zapytano badanych o ilość spożytej przekąski, tylko druga grupa potrafiła mniej więcej określić, ile rzeczywiście skonsumowała w przeciwnieństwie do pierwszej.

Jaki z tego wniosek?

Okazuje się, że mamy wyraźne problemy z kontrolowaniem tego, ile tak naprawdę spożywamy. Zajęci innymi sprawami nie potrafimy się ograniczyć i wyznaczyć odpowiednich porcji. Naukowcy  zasugerowali, że badanie to ma na celu pokazać, że powinniśmy porcjować swoje jedzenie i przede wszystkim wprowadzać przerwy w konsumpcji. Pozwoli to nam nie tylko utrzymać kontrolę nad jedzeniem, ale również dzięki temu umkniemy przejedzenia, które bardzo często nam towarzyszy. Wato również zwrócić uwagę na jakość przekąsek.

Może warto zamienić tzw „puste kalorie” na pełne witamin owoce i warzywa? Dostarczą one do organizmu odpowiedniej ilości witamin, jak również uzupełnią zapotrzebowanie na cukier.

Komentarze do: Dlaczego warto porcjować jedzenie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz