Szukaj

Dlaczego diety nie działają?

Co więcej, dlaczego diety właściwie powodują na dłuższą metę przybieranie na wadze? Czy możliwe jest, że próby utraty wagi mogą zakończyć się jeszcze większą ilością zbędnych kilogramów na dłuższą metę. Badanie na ten temat ukazało się właśnie w Daily Mail i zdaje się podkreślać fakt, że tak naprawdę diety generalnie nie działają.Badanie przeprowadził doktor Joseph Projetto, profesor medycyny na uniwersytecie University of Melbourne. W jego pracach udział wzięło 50 otyłych kobiet oraz 50 otyłych mężczyzn. Ludzie ci zostali poddani ośmiotygodniowej naprawdę ekstremalnej diecie: 550 kalorii dziennie.

Następnie, w ciągu ostatniego roku, uczestnikom badania dawano porady odnośnie zdrowego odżywiania, a także zachęcano ich do prowadzenia zdrowego stylu życia.

Co się okazało? W ostatecznym rozrachunku, mimo że uczestnicy tego projektu stracili kilka kilogramów na diecie ośmiotygodniowej, to jednakże większość z nich przybrała generalnie tę samą ilość zbędnych kilogramów w ciągu następnego roku, a wielu z nich czuło się nawet bardziej głodnymi i bardziej opętani przez myśl o jedzeniu niż przed dietą.

Generalnie, katastrofa, jeżeli chodzi o skutki długoterminowe.

Dzieje się tak, jak wyjaśnia profesor Joseph Projetto, ponieważ mózg uczestników badania uwalniał hormony, które sprawiały, że ludzie ci czuli się tak, jakby umierali z głodu.


Ich metabolizm również zwalniał, a to oznacza, że im więcej jedli, tym więcej energii było odkładane w ciele jako tłuszcz.

W 2007 roku, pojawiło się podobne badanie, opublikowane w PhysOrg. W tych pracach, profesor psychologii na uniwersytecie UCLA w Stanach Zjednoczonych, Traci Mann, prowadziła grupę badaczy, którzy przyglądali się 31 długoterminowym badaniom nad dietami. Ostateczna konkluzja z tych prac?

Diety właściwie sprawiają, że ludzie przybierają na wadze. Możesz na początku stracić jakieś 5% - 10% swojej wagi na jakiejkolwiek diecie, ale wtedy waga powraca, mówi profesor Traci Mann. Stwierdziliśmy, że większość ludzi przybrała wszystkie dodatkowe utracone wcześniej kilogramy, plus kilka bonusowych.

Zrównoważona i stała utrata wagi została stwierdzona jedynie u niewielkiej liczby uczestników, podczas gdy u większości stwierdzono całkowite ponowne przybranie na wadze.

Diety nie prowadzą do stałego zgubienia niepotrzebnych kilogramów, ani też do zdrowotnych korzyści u większości ludzi. Ale w dalszym ciągu jest nadzieja dla tych, którzy pragną na stałe zrzucić to, co niepotrzebne. Jednakże, wymaga to znacznie więcej wysiłku niż prosta dieta.

Albowiem, stała utrata wagi wymaga zmiany stylu życia. Trenerka Julie Kocher-Zinkus mówi: diety często zawodzą, ponieważ odnoszą się typowo do tylko jednej części tego równania, czyli do jedzenia. Inny ważny czynnik, aby skutecznie stracić na wadze i w dodatku utrzymać wagę idealną, to również ćwiczenia fizyczne. Nie można zapominać także o tak ważnych czynnikach jak: kontrola stresu, cykl snu, nawadnianie, składniki odżywcze w diecie.

Komentarze do: Dlaczego diety nie działają?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz