Szukaj

Dieta wysokotłuszczowa z dodatkiem cukru może gorsza od samej diety z wysoką zawartością tłuszczu

Ostatnio zostały przeprowadzone badania dotyczące zawartości fruktozy w organizmach dorosłych szczurów stosujących dietę wysoko tłuszczową. Wykazały one, że dieta w połączeniu z fruktozą powoduje poważne skutki zdrowotne w szczurzych wątrobach. Badania zostały opublikowane w „Experimental Physiology”. Zapewniają one nowy wgląd w efekty dotyczące fruktozy zawartej w diecie bogatej w tłuszcz.

Według badań osoby będące na diecie wysokotłuszczowej, charakteryzującej się jadłospisem bogatym w fruktozę i tłuszcze nasycone, są narażone na większą szkodliwość dla organizmu niż gdyby stosowały samą dietę wysokotłuszczową.

Według doktor Susanny Iossy powinna zostać przeprowadzona dyskusja na temat stosowania w napojach fruktozy i słodzików, posiadających fruktozę.

W ramach przeprowadzonych badań dotyczących modelu zwierzęcego wykazano, że dorosłe szczury karmione przez okres dwóch tygodni dietą zawierającą niską zawartość tłuszczową, a także dietą z dużą zawartością tłuszczu oraz dietą bogatą w tłuszcze i fruktozę. Na koniec została zbadana ocena wątroby pod względem poszczególnych diet. Dowiedziono, że obecność fruktozy w diecie wysokotłuszczowej doprowadza do pogorszenia wątroby w sposób znaczny. Fruktoza sprawia, że zwiększa się poziom tłuszczu gromadzącego się w tym narządzie. Skutkiem jest też mniejsza wrażliwość wątroby na insulinę.

Wyniki te powinny spowodować, że w przyszłości będzie przeprowadzanych więcej badań dotyczących wpływów diet wysokotłuszczowych o wysokiej zawartości fruktozy na inne ważne narządy metaboliczne. Celem tych badań będzie ustalenie jaki jest rzeczywisty wpływ tej diety na nasze zdrowie.

Komentarze do: Dieta wysokotłuszczowa z dodatkiem cukru może gorsza od samej diety z wysoką zawartością tłuszczu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz