Szukaj

Dieta wysokotłuszczowa może pogorszyć węch?

Powszechnie wiadomo, że otyłość zwiększa ryzyko licznych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca czy cukrzyca. Jednak czy może wpływać negatywnie na zmysł węchu? Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Florida State University dowodzi, że u myszy z otyłością indukowaną przez dietę o wysokiej zawartości tłuszczu, wystąpił zanik zmysłu węchu.

Więcej niż jedna trzecia dorosłych Amerykanów cierpi na nadwagę. Według Centrum Kontroli i Perwencji Chorób (CBDC), brak równowagi energetycznej jest najczęstszą przyczyną otyłości. Choć konsekwencje zdrowotne otyłości są dobrze znane, zespół badaczy zwrócił uwagę na to, jak otyłość wpływa na systemy sensoryczne organizmu.

Zespół przeprowadził 6 miesięczne badanie z udziałem mysz laboratoryjnych. Myszy podzielone zostały na 2 grupy. Pierwszej grupie podawano dietę o wysokiej zawartości tłuszczu, podczas gdy druga grupa, karmiona była standardową karmą. Ponadto w badaniu znalazły się również myszy, które genetycznie były otyłe.

W czasie trwania badania, myszy uczono kojarzyć konkretny zapach z nagrodą. W tym przypadku była to woda.

Wyniki badań, które opublikowane zostały niedawno w Neuroscience, wykazały, że myszy karmione dietą o wysokiej zawartości tłuszczu miały tylko 50% neuronów, które niezbędne są do kodowania sygnałów zapachowych w mózgu. Podczas badań, naukowcy starali się również uczyć myszy, by te odpowiednio reagowały na zapach wody, które przez naukowców został wybrany „zapachem nagrody”. Jak się okazało, myszy, które karmione były standardową karmą, potrafiły się  dostosować do zapachowych preferencji, które nałożyli naukowcy, znacznie szybciej niż myszy cierpiące na otyłość. Sugeruje to, że u myszy z otyłością węch uległ pogorszeniu.

Najbardziej zaskakującym odkryciem w badaniu było to, że u myszy cierpiących na otyłość, która spowodowana była wysokotłuszczową dietą, nawet po powrocie do normalnej wagi, osłabiony węch pozostał.

Naukowcy nie są jeszcze pewni, czy u ludzi sytuacja będzie podobna. Ponieważ badania tego zespołu przeprowadzane są głównie w laboratorium, prawdopodobnie nie zdecydują się na kontynuację badań. Jednakże, nie oznacza to, że inny zespół tego nie zrobi. Jest wiele badaczy, którzy chcieliby poprowadzić te badania dalej, by móc uzyskać odpowiedź, czy podobna anomalia może wystąpić u człowieka.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Dieta wysokotłuszczowa może pogorszyć węch?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz