Szukaj

Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko otyłości wśród dzieci

Naukowcy z Uniwersytetu w Gothenburgu pod kierownictwem dr Gianluca Tognona, przedstawili badania przeprowadzone na dzieciach z ośmiu krajów i dowiedli, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości wśród dzieci.

Jak podają ostatnie wyniki badań, stosowanie diety śródziemnomorskiej nie jest zależne od położenia geograficznego. Oznacza to, że jest ona tolerowana nie tylko przez mieszkańców krajów śródziemnomorskich.

Dieta śródziemnomorska

W tym sposobie odżywiania najważniejsze są produkty pochodzenia roślinnego. Jej podstawa to owoce i warzywa, które powinny znaleźć się w każdym posiłku. Ważne są także rośliny strączkowe: fasola, groch czy soczewica oraz pełnoziarniste pieczywo. Powinno się unikać jedzenia czerwonego mięsa, a co najmniej dwa razy w tygodniu spożywać ryby i drób.

Znane korzyści diety śródziemnomorskiej

Od dawna wiadomo, że dieta śródziemnomorska to samo zdrowie na talerzu. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców zmniejsza ryzyko chorób serca  i dostarcza niezbędnych witamin dla funkcjonowania wielu układów w organizmie. Takie odżywianie minimalizuje również ryzyko zachorowania na cukrzycę 2. typu.

Badania   

Naukowcy utworzyli grupę dzieci pochodzących z ośmiu krajów europejskich: Szwecji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Cypru, Belgii, Estonii i Węgier. Miały one przestrzegać zasad diety śródziemnomorskiej. W trakcie eksperymentu dzieci były ważone i mierzone. Zapisywano także ich obwód w talii i zawartość tłuszczu w organizmie.

Niezbędna była współpraca  badaczy z rodzicami, która pozwoliła na określenie, w jakim stopniu dane dziecko przestrzega zasad. Do tego celu stworzono kwestionariusz, który zawierał 43 potrawy. Opracowano również punktację, która przyznawała 1 punkt za spożycie potrawy z diety śródziemnomorskiej, ale odbierała go za produkty mleczne i mięsne.

Okazało się, że najlepszy wynik osiągnęły dzieci ze Szwecji. Największym zaskoczeniem był wynik grupy z Cypru, która pomimo swojego śródziemnomorskiego pochodzenia, uplasowała się na ostatnim miejscu. Naukowcy dowiedli, że dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości o 15%. Dzieci, które były największymi zwolennikami takiego typu odżywiania były o 10-15% mniej narażone na wysokie BMI (wskaźnik masy ciała) niż te, które nie przestrzegały zasad. Taki wskaźnik obejmował również obwód w talii i zawartość tłuszczu. Dr Tognon twierdzi, że dieta śródziemnomorska powinna być jedną ze strategii zapobiegania otyłości w Unii Europejskiej i należy przedstawiać ją w krajach, w których jest ona najmniej znana.

Komentarze do: Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko otyłości wśród dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz