Szukaj

Dieta śródziemnomorska obniża cholesterol…

…Mimo że nie prowadzi do utraty wagi, jak wynika z nowego badania, zaprezentowanego na konferencji naukowej Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology 2013 Scientific Sessions of the American Heart Association. Badacze udowodnili, że odżywianie się na sposób śródziemnomorski – czyli jedzenie wielkich ilości produktów z pełnych ziaren, warzyw, owoców, oliwy z oliwek oraz umiarkowana konsumpcja wina – jest powiązane z niższymi poziomami tzw. „złego cholesterolu”, określanego także jako cholesterol LDL.W badaniu udział wzięło 19 mężczyzn w wieku od 24 lat do 62 lat. U wszystkich uczestników stwierdzono syndrom metaboliczny.

Syndrom metaboliczny jest dolegliwością, która oznacza większe ryzyko zachorowania na cukrzycę i na choroby serca. Na syndrom metaboliczny składają się takie zaburzenia jak: wysokie ciśnienie krwi, wysoki cukier we krwi, wysoki wskaźnik masy ciała BMI (ang. body mass index) oraz wysoki poziom cholesterolu.

Na początku obserwacji naukowcy poprosili swoich uczestników o odżywianie się według diety typowo zachodniej. Przez pięć tygodni mężczyźni zajadali się więc ogromnymi ilościami czerwonego mięsa, tłuszczów, węglowodanów i cukru.


Następnie przeszli na kolejne pięć tygodni na dietę śródziemnomorską. Potem zaś na 20-tygodniowy program odchudzający. Po zakończeniu tego programu poproszono ich znów o przejście na 5-tygodniową dietę śródziemnomorską.

Co się okazało? Nawet jeżeli mężczyźni nie stracili na wadze w przeciągu trwania obserwacji, to rezultat nie kłamie: śródziemnomorski reżim dietetyczny był związany z 9-procentowym spadkiem poziomu cholesterolu LDL.

Badania te zostaną wkrótce zweryfikowane pod kątem naukowym i opublikowane w jednym z naukowych magazynów, dlatego na tę chwilę należy uważać je jedynie za „wstępne”.

Jednakże nie są to pierwsze prace, które donoszą o dobroczynnym działaniu diety śródziemnomorskiej na zdrowie serca. Jakiś czas temu magazyn New England Journal of Medicine opublikował badania, które pokazywały, iż ten reżim dietetyczny jest w stanie obniżać ryzyko udaru mózgu oraz chorób serca u ludzi z grupy wysokiego ryzyka.

Komentarze do: Dieta śródziemnomorska obniża cholesterol…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz