Szukaj

Dieta płynna

Dieta płynna to dobry wybór, jeśli zależy nam na szybkich efektach, oczyszczeniu organizmu z toksyn, a także wtedy, kiedy czujemy dolegliwości związane ze spożywaniem tłustych i ciężkostrawnych potraw. Dieta płynna szczególnie spodoba się osobom, które lubią koktajle i soki owocowe, a przyrządzanie ich samodzielnie ze świeżych produktów daje im satysfakcję.

Dieta płynna

Dieta płynna stała się modna. Często słyszy się o stosowaniu jej przez gwiazdy. Prócz tego bywa zalecana pacjentom po operacjach przewodu pokarmowego. O ile wartość energetyczna posiłków jest odpowiednia, a wykorzystywane produkty są świeże, nie powinniśmy się obawiać skutków ubocznych stosowania diety płynnej.

Na czym polega dieta płynna?

W czasie stosowania diety płynnej (inaczej koktajlowej) przyjmujemy tylko posiłki w postaci płynów. Dopuszczalne jest spożywanie wszystkiego, o ile pożywienie będzie w stanie przejść przez rurkę. To, co przygotujemy, możemy jeść w nieograniczonych ilościach, jak często chcemy. Jedni będą preferować soki warzywne, inni - „konkretniejsze” posiłki, np. zmiksowane warzywa czy ziarna zbóż.

Dieta płynna - co jeść

Dieta płynna - produkty zalecane

Produktami, które poleca się w diecie płynnej, są świeże soki owocowe i warzywne, koktajle, zupy na wywarach warzywnych, zmiksowane z ciepłą wodą ziarna zbóż, mleko i herbaty ziołowe. Z wodą można zmiksować praktycznie każdy produkt. Oczywiście im mniej kalorycznych składników użyjemy do przyrządzenia posiłków, tym dieta da lepsze efekty. Dieta płynna będzie skuteczniejsza, jeśli dodatkowo będziemy pić wodę mineralną lub źródlaną. Wieczorem, w dniu poprzedzającym rozpoczęcie diety należy wypić szklankę zsiadłego mleka lub kefiru. Na początku diety dobrze jest pić soki rozwodnione. Pożywienie można do woli doprawiać cynamonem, imbirem czy innymi rozgrzewającymi przyprawami, które wspomogą metabolizm.

Dieta płynna - produkty niewskazane

Produktami, których nie należy spożywać w czasie stosowania diety płynnej są: sery żółte, ryż, makaron, mięso, kasze, pieczywo. Niewskazane jest picie napojów gazowanych, bowiem zaburzają one proces trawienia. Zabronione są używki: kawa i czarna herbata, a także używanie cukru.

Dieta płynna - kilka pomysłów na koktajle

Dieta płynna to przede wszystkim koktajle. Do południa zaleca się picie koktajli owocowych, a po południu i wieczorem warzywnych - ze względu na ich niższą kaloryczność.

Koktajl na herbacie

Przygotuj pół szklanki wywaru z herbaty. Wystudź. Obierz 2 banany i 2 awokado, dodaj 400 g jogurtu i łyżkę miodu. Zmiksuj składniki.

Koktajl warzywny

4 pomidory, 2 ogórki, 2 łodygi selera, natkę pietruszki i 2 ząbki czosnku pokrój i ułóż w naczyniu. Wlej 170 ml jogurtu, 200 ml wody, dodaj sól i pieprz. Wszystkie składniki zmiksuj.

Koktajle owocowe

Aby przyrządzić koktajl z owoców cytrusowych, zmiksuj następujące składniki: 2 mandarynki, kiwi, banana, dużą pomarańczę, grejpfruta i łyżeczkę płynnego miodu. Na śniadanie warto przygotować sobie koktajl z banana, szklanki mleka i 5 plastrów ananasa.

Dieta płynna - czy warto?

Zalety diety płynnej

Największą zaletą diety płynnej są szybko pojawiające się efekty, co zachęca do dalszego odchudzania. Plusem jest także to, że spożywamy posiłki przyrządzone własnoręcznie ze świeżych produktów. Dieta płynna oczyszcza i odtruwa organizm, poprawia funkcjonowanie wątroby i nerek.

Wady diety płynnej

Dieta płynna dostarcza organizmowi bardzo małe ilości energii. Wpływa to na samopoczucie i wydajność. Diety nie powinny stosować osoby, które pracują fizycznie, bądź ich zajęcie wymaga koncentracji. Długotrwałe stosowanie diety płynnej może bardzo osłabić organizm. Po zakończeniu kuracji może szybko pojawić się efekt jojo, zwłaszcza, że dostarczanie organizmowi tak małych dawek energii spowalnia metabolizm. Dodatkowo dieta nie należy do zbyt dobrze zbilansowanych - bardzo mało w niej białka i błonnika.

Autor: Justyna Błasiak

Komentarze do: Dieta płynna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz