Szukaj

Dieta K-E: sonda nosowo-żołądkowa, czy jest bezpieczna?

Dieta nazwana skrótem K-E, co pochodzi od terminu angielskiego Ketogenic Enteral Nutrition, stała się ostatnio bardzo popularna w mediach amerykańskich. Dietę Ketogenic Enteral Nutrition opracował doktor Oliver de Pietro. Polega ona na odżywaniu się za pośrednictwem sondy, która przechodzi przez nos i zagłębia się bezpośrednio w żołądku.



Czy jest to rzeczywiście dobry pomysł? Czy dieta jest skuteczna i nie zagraża zdrowiu?

Cóż, jak odpowiadają specjaliści, najprawdopodobniej nie jest to najszczęśliwszy pomysł.

Nowa dieta proponuje jedna szybką utratę wagi, co nie jest bez znaczenia dla wszystkich tych, którzy bezskutecznie próbują się odchudzić.

Amerykańska aktorka Ashley Judd, którą niektóre media ostatnio „oskarżyły” o posiadanie „zbyt okrągłej twarzy”, zakomunikowała na Twitterze w dniu 14 kwietnia 2012 roku: to smutne, głupie i niebezpieczne, ale pewna firma proponuje przyszłym pannom młodym szybkie odchudzanie przy pomocy rurki, tym samym czyniąc je bardziej akceptowalnymi kulturowo.

Dieta K-E, ekstremalna, ma być bezpieczna, jak zapewnia jej twórca, lekarz z Florydy. Mogą pojawić się oczywiście nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak zawroty głowy oraz brzydki oddech. W Europie dieta ta jest już znana od lat, podobno.


Jest  to sonda nosowo-żołądkowa, którą osoba na diecie nosi ze sobą, aby absorbować posiłki składające się z mikstury proteinowej, tłuszczów oraz z wody. W sumie, taka osoba przyjmuje w ten sposób około 800 kalorii dziennie. Dieta ektremalna.


Dieta Ketogenic Enteral Nutrition, niezbyt zalecana

Czy to działa? Tak. Niezależnie od tego, czy chodzi o słomkę, o rurkę, o posiłek czy dietę, oczywiście, że to zadziała, jeżeli schodzimy z 3 000 kalorii dziennie do 800 kalorii, stwierdza doktor Scott Shikora, dyrektor szpitala Women’s Hospital w Bostonie.

Ale dieta Ketogenic Enteral Nutrition jest niebezpieczniejsza niż inne diety poniżej 1000 kalorii dziennie, a jej skutki są jeszcze mniej trwałe, jak stwierdza doktor Suzy Weems, z uniwersytetu Baylor w Stanach Zjednoczonych.

Doktor Suzy Weems stwierdza twardo: dieta Ketogenic Enteral Nutrition to dieta najmniej godna polecenia ze wszystkich diet odchudzających.

Dieta ta zdaje się być ekstremalna nie tylko ze względu na ograniczenie kalorii, ale również z powodu potencjalnych infekcji i podrażnień, do których może dojść, kiedy sobie wprowadzamy rurkę do nosa i prowadzimy ją przełykiem aż do żołądka.

Nieprawdopodobne jest to, żeby poddawać się czemuś takiemu tylko dlatego, żeby przeżyć jeden dzień jak z bajki. Przed ślubem jednak wszystko jest możliwe. A najlepiej zacząć zdrowszą dietę. Prawdziwym sposobem na utrzymanie zdrowej wagi na stałe jest zdrowe odżywianie oraz ćwiczenia fizyczne. Poza tym, zdrowa dieta pozwoli ci pozostać w formie nawet w noc poślubną, podsumowuje  doktor Suzy Weems.

Komentarze do: Dieta K-E: sonda nosowo-żołądkowa, czy jest bezpieczna?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz