Szukaj

Dannon pod ostrzałem

Wszystko za sprawą czerwonego barwnika wytwarzanego z rozdrobnionych ciał chrząszczy, który dodawany jest do produktów firmy Dannon, tj. jogurtów. Fakt ten nie podoba się centrum Center for Science in the Public Interest (CSPI). Organizacja uważa, że wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z tego, iż spożywają owadzi składnik.CSPI zakłada, że składnik może okazać się problematyczny dla wegetarian lub osób z ograniczeniami dietetycznymi. Karmina może również wywoływać alergie.

Według różnych stron internetowych firmy, Dannon dodaje składnik ten do jogurtów truskawkowych, malinowych, jagodowych, borówkowych, greckiego jogurtu, czy nawet typu Activia.

Michael J. Neuwirth, dyrektor koncernu, w wywiadzie dla The Huffington Post powiedział, że każdy, kto chce unikać karminy, będzie czytał etykiety, na których wyraźnie zaznaczone jest, czy składnik ten został użyty do wytworzenia produktu.

Powiedział, że wegetarianie, czy cierpiący z powodu alergii, są przyzwyczajeni do czytania listy składników, a więc nie zostają w żaden sposób oszukani, gdyż żadne informacje nie są przed nimi zatajane.


Dziwi fakt, dlaczego Dannon w ogóle używa owadziego barwnika, skoro ten sam efekt barwienia może osiągnąć stosując bezpieczniejsze, roślinne odpowiedniki. Dlaczego więc ryzykuje?

Warto zauważyć, iż Dannon nie jest jedyną firmą, która przekracza normy oznakowania karminy.

Starbucks, na przykład, został skrytykowany za korzystanie z ekstraktu koszenilowego w swoim truskawkowym frappuccino czy truskawkowych smoothies. Ostatecznie firma porzuciła stosowanie ekstraktu koszenilowego na rzecz naturalnego składnika opartego na ekstrakcie z pomidorów, tj. likopenu.

Kampania CSPI przeciwko firmie Dannon to tylko jeden z kilku niedawno wykonanych ruchów.

W tym miesiącu również centrum CSPI osiągnęło porozumienie z grupą Dr Pepper Snapple. Chodziło o wstrzymanie dodawania witaminy E do kilku napojów jej produkcji.

Ponadto, CSPI prowadzi rozmowy z Coca-Colą nad domniemanym zawyżaniem ilości składników odżywczych i związanych z tym rzekomych efektów zdrowotnych w ich linii napojów Vitaminwater.

Komentarze do: Dannon pod ostrzałem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz