Szukaj

Czy popularne diety są skuteczne?

W nowej analizie - przeprowadzonej przez naukowców z McCaster University w Hamilton w Kanadzie, która opublikowana została w czasopiśmie JAMA – badacze sprawdzają, czy popularne diety są w rzeczywistości skuteczne, jeśli są przestrzegane.

- Chcieliśmy pierwsi porównać popularne diety i sprawdzić ich skuteczność w oparciu o istniejące badania – mówi główny autor badania Bradley Johnston, profesor epidemiologii klinicznej.

Zespół Johnstona przeprowadził metaanalizę 48 badań klinicznych, które miały sugerować, że w ciągu 6 lub 12 miesięcy przy ich regularnym stosowaniu osoby cierpiące na problemy związane z otyłością, zrzucą zbędne kilogramy. W sumie, badanie analizowało ponad 7200 przypadków uczestników cierpiących na nadwagę lub otyłość, których średnia wieku wynosiła 46 lat.

Naukowcy odkryli, że w ciągu 6 miesięcy, uczestnicy badania przebywający na diecie o niskiej zawartości węglowodanów stracili około 4 kilogramów więcej, niż uczestnicy kontrolni, którzy nie przebywali na żadnej diecie. Tymczasem, osoby przebywające na diecie nisko tłuszczowej stracili prawie 7 kilogramów więcej.

Natomiast po 12 miesiącach analiz stwierdzono, że nie było znaczącej różnicy pomiędzy dietą opartą na niskim poziomie węglowodanów a dietą o niskiej zawartości tłuszczu w przeliczeniu na utraconą masę.

Dodatkowo, analizy wykazały, że wpływ na utratę wagi miały inne aspekty. Przykładowo w zależności od aktywności i trybu życia ale również od danego etapu diety. W ciągu 6 miesięcy w jednej diecie nie odnotowano znaczących spadków wagi, podczas gdy po okresie 12 miesięcy pojawił się istotny spadek masy ciała.

Autorzy badania uważają, że jest to pierwsze tak poważne badanie analizujące różne, zwłaszcza popularne diety i ich skuteczność. Podkreślają również, że wyniki badań są znaczące dla osób, które postanowiły trwać w jednej z wielu dostępnych diet. Konieczne są jednak dalsze badania, które sprawdzą długoterminowe skutki diet i pozwolą ocenić, jakie inne efekty mogą być z nimi związane.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Czy popularne diety są skuteczne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz