Szukaj

Czy dieta pozwoli na regulację zegara biologicznego?

Wewnętrzny zegar biologiczny jest odpowiedzialny za regulację codziennego rytmu naszego zachowania i wielu aspektów biologicznych. Okazuje się, że za pomocą jedzenia można połączyć przyjemne z pożytecznym – odżywić organizm i jednocześnie wpłynąć na jego działanie.

Na łamach czasopisma Cell Reports naukowcy przedstawiają nowy sposób regulacji zegara, poprzez manipulację dietą. Przede wszystkim ma to pomagać pacjentom i pokazywać, że insulina (hormon trzustki) może mieć wpływ na nastawienie naszego zegara biologicznego.

Wewnętrzny oscylator

Zegar biologiczny odgrywa kluczową rolę w czasie snu. Znajduje się wtedy w swojej stanie czujności i koordynuje niektóre procesy fizjologiczne. Steruje rytmem dobowym i zmienia nasze zachowanie w zależności od pory roku.

Dlaczego tak ważne jest dostosowanie się do jego rytmu?

- Przewlekłe rozsynchronizowanie rytmów fizjologicznych i środowiskowych nie tylko zmniejsza wydajność fizjologiczną, ale niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnych chorób np. cukrzycy, raka, problemów z krążeniem i zaburzeń snu. – mówi dr Makoto Akashi z Yamaguchi University w Japonii.

Synchronizujące działanie insuliny

Regulacja może odbywać się za pomocą światła lub jedzenia. Ostatni sposób jest zdecydowanie mniej znany, ale dzięki hodowli komórkowej, dr Akashi i jego współpracownicy odkryli, że insulina, która jest wytwarzana w odpowiedzi na karmienie, umożliwia nastawienie zegara dobowego. Taka synchronizacja prowadzi do zdecydowanie lepszego trawienia i wchłaniania.

Jak ulepszyć regulację?

Naukowcy proponują, by nasze obiady składały się z produktów, które wzmagają wydzielanie insuliny. To postęp w stronę regulacji cyklu dobowego, jednak nadmierne wzmaganie w czasie śniadania, mogłoby przynieść odwrotny skutek.

Wyniki badań pokazują także, że zaburzenia funkcjonowania zegara oraz ewentualne skutki uboczne, częściej występują u osób zmagających się z cukrzycą typu 2. oraz bezpośrednio przyjmujących insulinę.

Komentarze do: Czy dieta pozwoli na regulację zegara biologicznego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz