Szukaj

Czas świątecznych kilogramów, czyli jak nie przytyć w święta?

Kiedy na stole wigiljnym aż roi się od świątecznych wyrobów, a rodzinne spotkania pełne są przysmaków, ciężko jest się oprzeć i odmówić wypróbowania wszystkich specjałów. Niestety, negatywną konsekwencją tego stanu rzeczystają się  często niechciane, dodatkowe kilogramy. W jaki sposób ich uniknąć i zarazem nie żałować, że się czegoś nie spróbowało?

Czas świątecznych kilogramów, czyli jak nie przytyć w święta?

Zjadaj niewielkie ilości i małokaloryczne potrawy

Jednym z najbardziej problematycznych aspektów świątecznych posiłków jest ich ilość. Dlatego też chcąc spróbować jak najwięcej, starajmy się jeść jak najmniej. Sprawi to, że będziemy mogli wypróbować różne specjały – od dań głównych aż po desery – nie martwiąc się, że coś nas ominęło, a zarazem ciesząc się nadal nienaganną sylwetką.

Wśród świątecznych potraw mamy wiele takich, które posiadają niewielką ilość tłuszczu, ale i również te, w których go co niemiara. Dlatego też staraj się swój posiłek stworzyć przede wszystkim z lżejszych pokarmów, ograniczając do niezbędnego minimum ryby w panierce czy ciężke mięsa.

Przekąski oraz słodkości jedz zawsze po pożądnym posiłku


Zwracaj uwagę na kolejność spożywanych potraw. Nigdy nie zaczynaj od słodyczy typu ciasta, ale najlepiej zrób to po śniadaniu lub niezbyt obfitym objedzie. Dzięki temu ograniczysz produkcję dużej dawki insuliny.


Jeśli masz ochotę przekąsić coś drobnego w międzyczasie – suszone śliwki, orzechy – to lepiej dołącz je jako część swojego posiłku, a nie jako dodatkową porcję jedzenia. A jeśli jesteś łasuchem i uwielbiasz słodycze, przygotuj sobie zawczasu owoce – są równie słodkie, ale zarazem bardziej sycące i zdrowsze.


Pobudź do działania swój metabolizm


Zanim zasiądziesz do stołu smakowitości wypij szklankę wody, która przyspieszy twój metabolizm oraz wypełni częściowo żołądek, przez co nie będziesz odczuwać aż takiej potrzeby jedzenie – co równoznaczne jest ze spożyciem mniejszego posiłku.

W okresie świątecznym warto zadbać o zdrowie również swoich narządów. Dlatego też w czasie objadania się w gronie rodzinnym warto tuż przed snem zaparzyć i wypić miętę, która pobudzi nasze trawienie.

Unikaj jedzenia przed snem, ale nie zapominaj o porannym posiłku

Kiedy nasz żołądek jest szczególnie narażony na nadmiar kalorii unikajmy przeciążania go przez niejedzenie przed snem ciężkich rzeczy, a najlepiej w ogóle spożyć je o wiele wcześniej niż zamierzamy się położyć.

Należy jednak pamiętać o tym, aby nie wychodzić z domu bez spożycia porządnego pierwsze posiłku. Doda nam on energię na cały dzień. Ponadto unikniemy dzięki temu tzw. wilczego głodu, na który jesteśmy mocno narażeni w okresie świątecznym, gdzie z każdej witryny sklepowej oraz przyulicznych kawiarni wzywają nas do spróbowania choćby kęsa danej potrawy.


Wcale nie trzeba tak wiele, aby nie zdobyć w czasie okresu świątecznego obżarstwa dodatkowych kilogramów. Przede wszystkim nie należy się przejadać i spożywać posiłków w takich ilościach, że potem mamy wręcz problem z poruszaniem się.


Autor:

Urszula Walkiewicz

Komentarze do: Czas świątecznych kilogramów, czyli jak nie przytyć w święta?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz