Szukaj

Chce ci się pić? Nie ufaj sokom owocowym!

Należy unikać picia soków owocowych tak jak pijemy wodę, uprzedza specjalistka od żywienia, pani Nathalie Jobin, kierująca projektami w Extenso, w centrum badań nad odżywianiem ludzkim przy Uniwersytecie w Montrealu. Szklanka wody w dalszym ciągu pozostaje najelpszym wyborem, jeśli chcemy ugasić pragnienie: woda nie zawiera cukru, nie ma kalorii oraz żadnych dodatków.Łatwo jest pić wielkie porcje płynów i nie zdawać sobie sprawy z ilości kalorii oraz cukru, jakie właśnie pochłonęliśmy, w ciągu kilku minut. Jest to tak samo prawdziwe dla czystych soków stuprocentowych, jaki i dla napojów owocowych oraz wszystkich napojów gazowanych, precyzuje pani Nathalie Jobin.

Specjalistka przypomina, że soki owocowe sprzedaje się w butelkach 400ml, co jest równe 4 owocom pomarańczy. Nigdy nie zjedlibyśmy 4 pomarańczy, jedna po drugiej, pod rząd.

Wadą soku owocowego 100-procentowego jest to, iż zawiera on bardzo mało włókien pokarmowych, a więc jest on bardzo słabo sycący w porównaniu do świeżego owocu, który zajmie miejsce w żołądku i przyniesie włókna pokarmowe, a wraz z nimi satysfakcję oraz sytość, ocenia dietetyczka.

Poza tym, soki owocowe czyste 100-procentowe – przygotowywane na bazie miąższu owocu – zawierają cukier naturalnie obecny w owocu. Trzeba więc spróbować ograniczyć konsumpcję soków owocowych do jednej szklanki dziennie, czyli do 250 ml, a w zamian pić, przez całą resztę dnia, wodę, herbatę, herbatki ziołowe, wodę gazowaną...


Jednakże, jeśli pijemy sok, lepiej wybierać prawdziwy sok, ponieważ zawiera on witaminy i minerały, których nie znajdziemy w koktajlach, na przykład.

Uwaga, aby nie mylić soku owocowego z napojami, koktajlami i innymi napojami na bazie owoców, które zawierają dodawany cukier, barwniki oraz sztuczne dodatki smakowe. Wystarczy po prostu przeczytać listę składników na etykietce, aby zyskać jasność.Napoje gazowane: otyłość, niszczenie szkliwa, utrata wapnia


Nigdy dość powtarzania: napoje gazowane składają się z cukru, barwników oraz kalorii. Wypicie jednej puszki napoju gazowanego 355ml równa się zjedzeniu 8 łyżeczek cukru w ciągu kliku minut, twierdzi Nathalie Jobin.

Ten nadmiar kalorii może spowodować problemy z otyłością. A jeśli nawet pokusiliśmy się o wypróbowanie napojów gazowanych dietetycznych, które zawierają mało, albo w ogóle, kalorii, to te napoje mimo wszystko przyczyniają się do powstania uzależnienia od cukru.

Napoje gazowna są również kwaśne i mogą spowodować niszczenie szkliwa zębów. Problemem jest, że ludzie mają tendecję do dłuższego sączenia napoju gazowanego. Fakt przytrzymywanie go w ustach, a tym samym utrzymywania stałej kwasowości w jamie ustnej, powoduje erozję szkliwa zębów, dorzuca specjalistka od żywienia.

Poza tym, kontynuuje pani Jobin, wszystkie napoje gazowane typu cola, które zawierają kofeiną, mogą przyczynić się do większej utraty calcium w moczu, co może mieć wpływ na zdrowie naszych kości.

Ten pociąg do bąbelków może być zastąpiony przez wodę mineralną, do której możemy dodać nieco soku owocowego, takiego jak sok z żurawiny. Możemy również dodawać kawałki owoców cytrusowych do wody gazowanej, albo liście mięty, w zależności od naszego upodobania, podkreśla pani Nathalie Jubin.

A woda witaminizowana? Często jest słodzona za pomocą słodziku. Woda witaminizowana nie jest niezbędna. Normalnie, zapokajamy nasze zapotrzebowania na minerały oraz witaminy poprzez jedzenie, podsumowuje Nathalie Jobin.

Komentarze do: Chce ci się pić? Nie ufaj sokom owocowym!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz