Szukaj

Borówki brusznicy zatrzymują efekt diety bogatej w tłuszcz!

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji zauważyli, że u myszy, które były karmione dietą bogatą w tłuszcz, borówki prawie całkowicie zahamowały przyrost masy. Skandynawskie jagody powodują także niższy poziom cukru we krwi oraz cholesterolu.

Naukowcy ze Szwecji doświadczenie przeprowadzili na myszach, które mają tendencję do łatwego przechowywania tłuszczu, dlatego mogą stanowić wzór dla ludzi z nadwagą i ryzykiem cukrzycy. Niektóre myszy karmiono dietą nisko-tłuszczową, a pozostałe dostawały produkty bogate w tłuszcz. Następnie podzielono je na dwie grupy, które z wyjątkiem grupy kontrolnej, karmiono różnymi typami jagód – borówkami brusznicy, borówkami czarnymi, malinami, jeżynami, suszonymi śliwkami, czarną porzeczką i jagodami Acai.

Po trzech miesiącach porównano wszystkie grupy. Okazało się, że grupa myszy, która jadła borówki brusznicy miała zdecydowanie lepsze wyniki od pozostałych. Myszy te przybierały na wadze mniej niż nawet zwierzęta, które były karmione dietą zawierającą mało tłuszczu. Miały także niższy poziom cholesterolu i tłuszczu w wątrobie.

Czarne porzeczki i jagody również wykazywały dobre wyniki jednak nie były one tak dobre jak w przypadku borówki brusznicy. Najgorsze efekty dała natomiast jagoda Acai, jednak została ona uwzględniona w badaniu z innych względów niż pozostałe. Naukowcy chcieli porównać ją z nordyckimi odmianami jagód.

-Zaszła odwrotność naszych oczekiwań. Nasze badanie pokazało, że jagoda Acai doprowadziła do zwiększenia masy ciała i wyższego poziomu tłuszczu w wątrobie. - mówi Karin Berger, badaczka cukrzycy na Uniwersytecie w Lund.

Uważa ona, że jagody te są spożywane w Brazylii, ojczyźnie tej odmiany jagód, jako uzupełnienie energii. To właśnie w Brazylii oraz USA jagoda Acai została wprowadzona na rynek jako „super jagoda” pomagająca osobom, które maja za niską masę ciała.

Dobre wyniki borówki brusznicy mogą wynikać z obecności w jej składzie polifenoli. Naukowcy będą teraz kontynuować badania nad zrozumieniem mechanizmów molekularnych zachodzących pod wpływem tej odmiany jagód. Chcą także sprawdzić czy podobny efekt będzie można zaobserwować u ludzi.

-20% diety u myszy stanowiły borówki. Taki wysoki procent nie jest realny u ludzi. Jednak celem w przypadku ludzi nie jest drastyczna redukcja tkanki tłuszczowej, ale zapobieganie otyłości i cukrzycy poprzez uzupełnianie normalnej diety jagodami. - dodaje Karin Berger.

Naukowcy przestrzegają przed tym, żeby teraz zacząć jeść duże ilości dżemu z jagód brusznicy. Jagody pod wpływem wrzącej wody tracą wiele ze swoich składników odżywczych. Lepszym rozwiązaniem jest jedzenie zamrożonych jagód lub koktajli.

Dominik Pinkowski

Komentarze do: Borówki brusznicy zatrzymują efekt diety bogatej w tłuszcz!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz