Szukaj

Stres – czy wpływa na jakość spermy?

Podziel się
Komentarze0

Mimo iż zdrowym ludziom sprawa ta wyda się obojętna, najnowsze badania przeprowadzone we Włoszech wykazują, iż zdolność do produkcji spermy może zależeć od umiejętności mężczyzn radzenia sobie ze stresem i lękiem. Okazało się, że mężczyźni, którzy na co dzień mają do czynienia ze zwiększonym poziomem stresu i którzy odczuwają strach, niezależnie z czym jest on związany, produkują mniejsze ilości plemników oraz mają niższej jakości spermę.Badania, które przeprowadzili naukowcy, nie mogą być, jak sami podkreślają, generalizowaniem dla całej populacji płci męskiej, bowiem obejmowały one jedynie pacjentów leczących się w klinice bezpłodności w Rzymie.

Eksperyment objął grupę 94 mężczyzn, którzy odwiedzili klinikę niepłodności po raz pierwszy oraz 85 innych, którzy nie usiłowali leczyć niepłodności.

Każdy dostarczył próbkę nasienia do analizy, jak również odpowiedział na dwie ankiety dotyczące obecnego stresu i długotrwałego lęku, ocenianego w skali od 20 do 80 pkt.


Rezultaty pokazały, iż przeciętny wynik w obu grupach wyniósł około 40 pkt., co nie uznano za „patologiczne”. Jednak okazało się, iż najbardziej zestresowani mężczyźni, w porównaniu do tych z najniższym poziomem stresu, mają zdecydowanie mniejsze stężenie plemników.

W raporcie zwrócono uwagę na związek między stresem i jakością plemników u słabszych psychicznie mężczyzn, którzy nie szukali leczenia niepłodności oraz wydawali się produkować lepszej jakości nasienie.

Wg Światowej Organizacji Zdrowia, standard wynosi minimum 15 milionów plemników na mililitr, a wszystko poniżej tej liczby odbiega od normy.

Dla porównania, grupa mężczyzn, którzy pragnęli leczyć niepłodność, odnotowała wynik na pozionie 29 milionów, podczas gdy grupa druga osiągnęła rezultat 52 milionów.

Naukowcy doszli do wniosku, iż społeczne i psychologiczne czynniki powinny zostać uwzględnione przy badaniu przyczyn niepłodności oraz leczenia.

Pozostaje jednak pytanie, czy stres wywołuje niepłodność czy niepłodność jest przyczyną powstania stresu?

Komentarze do: Stres – czy wpływa na jakość spermy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz