Szukaj

Nastolatki w ciąży: 50 000 dziewcząt umiera każdego roku

Podziel się
Komentarze0

Każdego roku na całym świecie umiera 50 tysięcy dziewcząt z powodu komplikacji związanych z niechcianą ciążą albo z porodem. Na ten temat informuje właśnie brytyjska pozarządowa organizacja Save the Children, bez ogródek nazywając tę sytuację „skandalem światowym”.- Problem dzieci, które płodzą dzieci i które umierają, ponieważ ich ciało nie jest wystarczająco dojrzałe, aby przetrwać próbę porodu, jest skandalem światowym - stwierdza dyrektor Save the Children, Justin Forsyth, w raporcie zatytułowanym „W jaki sposób planowanie rodziny może uratować życie dzieci”.

Na całym świecie, jedna dziewczyna na pięć zachodzi w ciążę i rodzi przed ukończeniem 18 roku życia. Raport Save the Children sygnalizuje jednocześnie, że dziewczyna w wieku poniżej 15 lat jest pięć razy bardziej zagrożona śmiercią w czasie ciąży bądź porodu niż kobieta po dwudziestym roku życia.

Niewystarczająca dojrzałość psychologiczna

Doktor Michel Benchimol, ginekolog i położnik w szpitalu Jean-Verdier w Bondy, we Francji, dodaje - Jest to bardzo delikatna sprawa. Nie ma bowiem żadnych specyficznych patologii u ciężarnej nastolatki, jeżeli dziewczyna ma już menstruację, ponieważ wtedy macica jest gotowa do przyjęcia zagnieżdżającego się płodu.

Jednakże, lekarz ten przypomina jeszcze, że ciąża tuż po okresie dojrzewania, w wieku 14 – 15 lat, może być nieco bardziej skomplikowana, ponieważ miednica nie jest jeszcze wystarczająco ukształtowana, co wiąże się z większym ryzykiem dla dziewczyny i dla płodu, w porównaniu do ciężarnej 17- bądź 18-latki.


Doktor Michel Benchimol dodaje jeszcze - Ciąża w tym wieku największe problemy sprawia na poziomie psychologicznym. Nastoletnia dziewczyna nie jest jeszcze wystarczająco dojrzała, aby znieść skurcze i ból i może panikować w czasie porodu. Pojawia się również ryzyko instrumentalnego traktowania ciąży i płodu.


Głównym ryzykiem związanym z nastoletnią ciążą jest nadciśnienie tętnicze, przedwczesny poród i opóźnienie rozwoju płodu.

Na tę chwilę, połowa wszystkich nastoletnich ciężarnych dziewcząt żyje w zaledwie siedmiu krajac tego świata: Bangladesz, Brazylia, Stany Zjednoczone, Etiopia, Indie, Nigeria oraz Demokratyczna Republika Konga.

Zagrożenia związane z niechcianą ciążą u bardzo młodych dziewcząt w krajach rozwijających się są o wiele większe niż w krajach rozwiniętych, z powodu niedożywienia, niedoboru witamin, braku opieki lekarskiej oraz z powodu braku poczucia bezpieczeństwa.

- W krajach rozwiniętych, gdzie nastoletnia ciąża jest prawidłowo obserowana, zagrożenia te są o wiele mniejsze, a nastolatki generalnie zdrowsze - dodaje jeszcze dr Benchimol.

Dyrektor Save the Children, Justin Forsyth, podkreśla jeszcze inny fakt - Zdrowie noworodków wydanych na świat przez tak młode dziewczyny jest również znacznie gorsze. Prawie milion niemowląt urodzonych przez nastolatki umiera każdego roku przed pierwszymi urodzinami. W przypadku dziewczyny poniżej 18 roku życia, ryzyko śmierci noworodka sięga nawet 60%. W krajach rozwijających się, planowanie rodziny nie jest jedynie wyborem stylu życia – od tego bowiem zależy życie nastoletnich dziewcząt.

W podsumowaniu swojego raportu, Save the Children naciska na przywódców światowych, aby zwiększyli dostęp do antykoncepcji dla młodych dziewcząt. Organizacja domaga się również, aby umożliwić młodym dziewczętom oraz wszystkim kobietom na całym świecie decydowanie na temat tego, czy w ogóle chcą mieć dzieci. A jeżeli chcą, to kiedy i ile.

Szczyt na temat planowania rodzinny jest przewidziany na lipiec 2012 roku. Szczyt ten odbędzie się w Londynie i jest on inicjatywą rządu brytyjskiego oraz fundacji dobroczynnej Fondation Bill and Melinda Gates.

Komentarze do: Nastolatki w ciąży: 50 000 dziewcząt umiera każdego roku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz