Szukaj

Dieta bogata w witaminę B poprawia zdrowie noworodków

Podziel się
Komentarze0

Badacze odkryli, że u kobiet spożywających kwas foliowy w okresie ciąży zmniejsza się ryzyko urodzenia dzieci o niskim wzroście w stosunku do ich wieku. Przypadłość ta nazywa się SGA (Small for Gestational Age).

Badanie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii i zbadano około 108 tys. kobiet, które brały kwas foliowy w ciąży i przed zajściem w ciążę. Wyniki pokazały, że SGA pojawiało się najczęściej u dzieci kobiet, które nie brały kwasu foliowego jako suplementu diety.

- Wyniki tego badania mają ważny wpływ i są szczególne, ponieważ nie ma prewencyjnych metod leczenia SGA, a te badania mogą zbliżyć nas do zapobiegania tej przypadłości - powiedział John Thorp, zastępca redaktora naczelnego czasopisma BJOG, w którym badania zostały opublikowane.

SGA jest związane nie tylko ze wzrostem  i śmiertelnością u noworodków, ale jest też odpowiedzialne za zmiany chorobowe takie jak otyłość, nadciśnienie, choroby psychiczne i choroby sercowo-naczyniowe. Badacze podkreślają, że suplementacja jest ważnym elementem w trakcie ciąży, ponieważ może zapobiec wielu chorobom.

Khaled Ismail, profesor położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie w Birmingham i współautor badania mówi, że zwiększone wchłanianie kwasu foliowego przed zajściem w ciążę i podczas pierwszego trymestru może mieć znaczące korzyści dla zdrowia ze względu na wyniki związane z niską masą urodzeniową dzieci. Nowe strategie są więc niezbędne w celu poprawy jakości życia zarówno matki i dziecka.

Inne badania wskazują również na znaczenie suplementacji kwasu foliowego przed ciążą

Choć stwierdzenie to z pewnością pokazuje, że przyjmowanie witaminy B może pomóc zdrowiu noworodka, autorzy zauważają, że większość ludzi niestety nie przestrzegają zaleceń w suplementacji kwasu foliowego. W innym badaniu z University of Texas Medical Branch przeanalizowano wyniki prawie 35.000 kobiet w ciąży, które stosowały kwas foliowy jako suplement diety. Stwierdzono wtedy prawie 50-procentową redukcję przedwczesnych porodów między 28-32 tygodniem.

Poza SGA, kwas foliowy pomaga również zapobiegać wadom cewy nerwowej oraz wadom, w których kręgi nie są prawidłowo połączone (rozszczep kręgosłupa). Dodatkowo, składniki odżywcze odgrywają również rolę w zapobieganiu wad rozwojowych, takich jak rozszczep podniebienia, wady układu moczowego i problemów układu oddechowego.

Bogate zasoby kwasu foliowego znajdziemy w  takich produktach jak brokuły, szparagi, czarnej fasoli czy szpinaku. Orzechy i nasiona, a także owoce takie jak truskawki i awokado są również dobrym sposobem na uzyskanie kwasu foliowego.

Komentarze do: Dieta bogata w witaminę B poprawia zdrowie noworodków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz