Szukaj

Diagnostyka obrazowa w Polsce - czym się kierować przy wyborze najlepszej placówki?

Podziel się
Komentarze0

Wraz z rozwojem technologii medycznej, badania, które jeszcze do niedawna były niedostępne dla szerokiego grona pacjentów, stały się powszechnie dostępne. Centra diagnostyczne prześcigają się w swoich ofertach, kusząc nas atrakcyjną ceną czy lokalizacją. Jak jednak wybrać, żeby być pewnym profesjonalnego podejścia  i trafnej diagnozy?

Diagnostyka obrazowa w Polsce - czym się kierować przy wyborze najlepszej placówki?

Zdobycie skierowania na tomografię i rezonans magnetyczny stało się w ostatnich czasach niezwykle problematyczne. Od 2010 r. wystawić je może bowiem jedynie specjalista. Na wizytę do neurologa w publicznych przychodniach czekać trzeba nawet do pół roku. Nic więc dziwnego, że coraz częściej korzystamy z możliwości oferowanych przez prywatną służbę zdrowia. Szukając centrum diagnostycznego często decydujemy się na placówkę, która położona jest w pobliżu naszego miejsca zamieszkania lub oferuje usługi w atrakcyjnych cenach. Wynika to z wielu czynników, takich jak sytuacja finansowa, stan zdrowia utrudniający lub wręcz uniemożliwiający dłuższe podróże czy też problemy natury logistycznej. Nikt z nas jednak nie chciałby dopuścić do sytuacji w której pomimo poświęconego czasu i pieniędzy spotkamy się nieprofesjonalną obsługą czy błędną diagnozą. Dlatego, o ile mamy taką możliwość, naszą decyzję powinniśmy dokładnie przemyśleć, kierując się najwyższą jakością i dbałością o odpowiednią opiekę nad pacjentem. Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno i nie warto na nim oszczędzać.

Na co należy zatem zwracać szczególną uwagę? Przede wszystkim ważna jest odpowiednia kadra lekarzy i techników. Niezwykle istotny jest również nowoczesny sprzęt oraz zastosowanie innowacyjnych technologii. W połączeniu z doświadczeniem personelu zagwarantuje nam to szybką i trafną diagnozę, dzięki której jak najszybciej będziemy mogli podjąć odpowiednie leczenie. Jakość usług możemy zweryfikować m.in. dzięki przyznanym placówce certyfikatom i wyróżnieniom. Powinny być one dostępne do wglądu na stronie internetowej danego centrum diagnostycznego. Kolejną cechą świadczącą o renomie, jest wybór danego centrum przez lekarzy jako miejsce szkoleń w zakresie danej specjalizacji. 


- Pacjent to nie to samo co klient. Przy pracy z pacjentami liczy się indywidualne podejście, wiedza podparta wieloletnim doświadczeniem oraz umiejętność wyjścia naprzeciw danym potrzebom – mówi Aldona Giec-Lorenz Dyrektor ds. Medycznych HELIMED Diagnostic Imaging. - Ważne jest poczucie misji, ludzkie zdrowie nie jest na sprzedaż. Najwyższym priorytetem każdego pracownika centrum diagnostycznego powinno być więc dołożenie wszelkich starań, aby traktować pacjentów z najwyższą starannością, wyczuciem i fachowością – dodaje Wojciech Rogala  Kierownik Centrum Diagnostycznego HELIMED w Żorach.


Doświadczenie oraz wykorzystanie odpowiednich technologii diagnostycznych są szczególnie ważne w przypadku tomografii i rezonansu magnetycznego. To właśnie te badania, ze względu na nieinwazyjność oceny zmian, obrazowanie w czasie rzeczywistym czy możliwość otrzymania obrazów o wysokiej rozdzielczości przestrzennej, są potężną bronią współczesnej diagnostyki. O wysokim prestiżu danej placówki w tych specjalnościach świadczyć może możliwość wykonywania badań wysokospecjalistycznych, takich jak spektroskopia rezonansu magnetycznego czy koronarografia z oceną funkcji serca.

- Najwyższej klasy urządzenia pozwalają na uzyskanie obrazu naświetlanej warstwy przekroju grubości kilku milimetrów. Dzięki wykorzystaniu systemu komputerowego wiele przekrojów można następnie połączyć w jeden trójwymiarowy obraz danego narządu – tłumaczy Artur Grochowski Dyrektor NZOZ HELIMED w woj. opolskim.

W obecnych czasach niezwykle istotne dla pacjentów staje się szybkie i sprawne pozyskiwanie informacji za pośrednictwem Internetu. Każde centrum diagnostyczne stawiające sobie za cel ułatwienie potencjalnym odbiorcom kontaktu z placówką wprowadza interaktywne rozwiązania takie jak e-rejestracja czy mobilna wersja witryny internetowej. Często na stronach www można znaleźć również porady medyczne czy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Kontakt internetowy nie musi się jednak ograniczać do informowania. 

- Dzięki wprowadzonej przez nas ankiecie satysfakcji on-line codziennie napływają do nas cenne uwagi ze strony pacjentów, pozwalające nam na bieżące monitorowanie poprawianie jakości naszych usług – komentuje Piotr Zachariasiewicz Dyrektor ds. Handlowych HELIMED. Stawiamy sobie ambitne cele na polu obsługi naszych pacjentów. W 2013 roku mamy zamiar wprowadzić pełny moduł e-rejestracji pacjenta na badanie oraz odbioru wyników przez Internet. Nasze działania w zakresie obsługi pacjenta zostały uhonorowane wieloma certyfikatami i nagrodami w tym w szczególności Certyfikatem Przyjazna Przychodnia oraz nagrodą jakości Quality International w zakresie usług medycznych.

Nie wszyscy mają możliwość skorzystania z niepublicznych placówek diagnostycznych. Jeśli jednak mamy taki wybór, warto upewnić się, że powierzymy nasze zdrowie w ręce najlepszych specjalistów. Nie warto działać pochopnie, od odpowiedniej diagnozy zależeć może bowiem nie tylko nasze zdrowie ale i życie.

Komentarze do: Diagnostyka obrazowa w Polsce - czym się kierować przy wyborze najlepszej placówki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz