Szukaj

Torbiel jajnika

Podziel się
Komentarze0

Torbiele jajnika zazwyczaj wykrywane są wcześnie i ich usunięcie jest bezinwazyjne. Zdarza się jednak, że torbiele rosną do takich rozmiarów, że zagrażają zdrowiu kobiety i trzeba wyciąć je operacyjnie. Dlatego tak ważne jest obserwowanie własnego ciała i regularne badania.

Co to jest torbiel jajnika?

Torbiele jajnika to pęcherzyki wypełnione płynem lub zgrubiałą tkanką. Zwykle mierzą kilka lub kilkanaście milimetrów, ale zdarza się, że dorastają do wielkości średniej pomarańczy! Zazwyczaj umiejscowione są wewnątrz jajnika, w jego ścianie lub na zewnątrz. Ich rozwój przebiega bezobjawowo, dlatego rozpoznać je może tylko ginekolog po badaniu USG. Pęknięcie torbieli, nie powoduje dolegliwości, pod warunkiem, że są one małe. Gdy osiągną duże rozmiary, mogą spowodować wystąpienie krwawienia wewnętrznego.

Przyczyny rozwoju torbieli

Najczęściej odpowiedzialność za występowanie torbieli ponoszą zaburzenia hormonalne i nieprawidłowe cykle miesiączkowe – dolegliwości te dotyczą w dużej części kobiet w wieku rozrodczym. Podczas prawidłowego cyklu pęcherzyk Graafa powiększa się, dojrzewa, a następnie pęka, uwalniając komórkę jajową. Przy zaburzeniach hormonalnych, pęcherzyk ten może nie pęknąć i wypełnić się płynem – w ten sposób powstaje torbiel. Przyczyną jest też często zespół policystycznych jajników oraz endometrioza.

Objawy torbieli jajnika

Objawem, który występuje u praktycznie każdej kobiety, mającej torbiel jajnika, jest zaburzenie cyklu miesiączkowego – często krwawienie występuje poza terminem miesiączki. Skutkuje to nerwowością i drażliwością oraz rozregulowaniem gospodarki hormonalnej organizmu. Pojawia się również ból podbrzusza, niekiedy mocno nasilony i utrudniający poruszanie się. Stres, ból głowy i omdlenia to rzadkie objawy, jednak zdarzają się podczas tej choroby – wszystko zależy od organizmu kobiety.

Skręt torbieli jajnika

Skręt torbieli jajnika, to zaciśnięcie przez pęcherzyki naczyń krwionośnych, które odpowiedzialne są za doprowadzanie do niego krwi. Wymaga to natychmiastowej interwencji lekarza oraz zabiegu operacyjnego w celu zapobiegnięcia martwicy jajnika. Torbiele muszą zostać usunięte, w rzadkich przypadkach wraz z jajnikiem, w którym się rozwijały. Sytuacji tej towarzyszą bardzo silne bóle podbrzusza, o charakterze kolki – nagłe i kłujące zrywy. Pojawiają się także bóle głowy, omdlenia i wymioty. Objawy są podobne do ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego lub silnego zatrucia pokarmowego.

Diagnoza i leczenie torbieli jajnika

Torbiele jajnika wykrywa się badaniem USG, które powinien przeprowadzić ginekolog. W przypadku małych torbieli, lekarza zaleca leczenie antybiotykiem doustnym – zwykle terapia przynosi skutek po 2-3 miesiącach. Czasem zaleca się także leczenie hormonalne – wszystko zależy od wielkości zmian w jajnikach. W lekkich przypadkach torbiele same zanikają, a nawet gdy pękną, nie jest to groźne dla zdrowia. Jednak, gdy zmiana jest duża, konieczne jest jej operacyjne usunięcie.

Operacyjne usunięcie torbieli

Przy dużym stopniu zaawansowania zmian, należy torbiel usunąć chirurgicznie. Lekarz decyduje się na takie posunięcie, gdy są one duże oraz zagrażają pęknięciem, które wywołałoby szkodliwe skutki dla zdrowia kobiety. Ich rozmiar może też powodować ucisk na inne narządy wewnętrzne. Operacja może być wykonana laparoskopowo lub przez tradycyjne nacięcie skóry podbrzusza. Jeśli torbiele są w wyjątkowo zaawansowanym stadium, konieczne jest usunięcie całego jajnika. Zazwyczaj, taka decyzja podejmowana jest, gdy pacjentce zagraża rozwój raka jajnika.

Profilaktyka

Aby ustrzec się przed zaawansowanym stadium torbieli jajnika, należy przede wszystkim regularnie przeprowadzać badania ginekologiczne. Zalecane jest odwiedzenie lekarza przynajmniej raz na pół roku. Wcześnie wykryta zmiana pozwoli na całkowite jej wyleczenie i uniknięcie powikłań.

Paulina Padzik

Komentarze do: Torbiel jajnika

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz