Szukaj

Histeria

Podziel się
Komentarze0

Nerwicę histeryczną, popularną histerię, wiele osób uważa nie tyle za zespół chorobowy, ile z cechę osobowości, która okresowo może zaostrzać się do postaci zaburzeń wymagających interwencji lekarskich. W nerwicy histerycznej, oprócz bardzo silnie wyrażonego egocentryzmu z chęcią skierowania całego zainteresowanie otoczenia na siebie, pewnej przesady i sztuczności, charakterystyczne SA objawy konwersji.

Inne nazwy choroby: Nerwica histeryczna;
Histeria może imitować różne choroby. Najczęściej występują objawy: porażenia, niemożność stania i chodzenia (abasia-astasia), ślepota, głuchota, bezgłos (aphonia), drżenie mięśniowe, tępy ból, uczucie jakby gwoździa w głowie (globus), uczucie duszenia w gardle (clavus). Opisane objawy somatyczne obejmuje się ogólną nazwą konwersji histerycznej. Mówi się także o osobowości histerycznej.


W wyjątkowych przypadkach objawy histeryczne mogą nasilać się aż do zespołów psychotycznych. Mogą wystepować nie tylko indywidualnie ale również w grupach ludzkich. Histeria może pojawiać się w warunkach więziennych obejmując dużą grupę oraz w wojsku.

Komentarze do: Histeria

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz