Szukaj

Joga zmniejsza stany zapalne i zmęczenie po leczeniu raka piersi

Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Ohio z Comprehensive Cancer Center wykazały, że ćwiczenia jogi pomogły złagodzić stan zapalny i zmęczenia wśród pacjentów z nowotworem piersi. Opublikowane w „Journal of Clinical Oncology” badanie kliniczne było randomizowane, wzięło w nim udział 200 pacjentek z rakiem piersi, które były nowicjuszkami, jeżeli chodzi o jogę i ukończyły wszystkie leczenia raka piersi, zanim rozpoczęto badanie. Panie były w wieku od 27 do 76 lat i były obserwowane przez okres pięciu lat.

Wyniki badania

Panie wzięły udział w oficjalnych sesjach jogi w małych grupach przez 12 tygodni, dwa razy w tygodniu.Były one również zachęcane do praktykowania jogi w domu. Po trzech miesiącach praktykowania jogi, w porównaniu z grupą, która nie ćwiczyła, wystąpiło średnie zmniejszenie zmęczenia o 41%, podczas gdy poziom trzech markerów zapalnych spadł średnio o 12%. Witalność poprawiła się również o 12%. Ponadto pacjentki, które ćwiczyły jogę zgłaszały, że są w stanie lepiej spać. Im bardziej były zaangażowane w jogę, tym bardziej poprawiła się ich kondycja, żywotność wzrosła, a objawy depresyjne, zmęczenie i zapalenie spadły.

Po kolejnych trzech miesiącach- okazało się, że kobiety, które wcześniej formalnie praktykowały jogę doświadczyły 20% redukcji w zapaleniu i o 57% obniżyły poziom zmęczenia w porównaniu do tych, które nie angażowały się w jogę. Innymi słowy, korzyści  jogi były dostrzegane nawet po ustaniu sesji.

Nie tylko chorzy na raka mogą zmniejszać zapalenie i zmęczenie poprzez jogę

Czy korzyści jogi mogą również objąć inne osoby oprócz tych po leczeniu raka? Badacze myślą, że tak, mówiąc, że ich odkrycia mogą być stosowane również przez inne osoby ze zmęczeniem i problemami zapalnymi.

Rzeczywiście, badania z 2010 roku przeprowadzone przez tych samych naukowców i opublikowane w „Psychosomatic Medicine” wykazały, że kobiety, które regularnie praktykowały jogę wykazywały niższy poziom stanu zapalnego w organizmie - konkretnie, miały niższy poziom cytokin interleukin-6 (IL-6) w krwioobiegu. Ponadto, nawet jeśli te kobiety doświadczyły stresujących sytuacji życiowych, miały mniejsze podniesienie poziomu zapalnego w porównaniu z kobietami, które nie angażowały się w jogę.

Te wyniki pokazujące korzyści płynące z jogi są szczególnie użyteczne biorąc pod uwagę, przewlekłe zapalenie związane z różnymi schorzeniami, takimi jak: zapalenie stawów, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca i nowotwór. Ponadto, gdy jest właściwie przeprowadzona, joga nie ma żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Angelika Masłowska

Komentarze do: Joga zmniejsza stany zapalne i zmęczenie po leczeniu raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz