Szukaj

Jak nauczyć małe dziecko sprzątania zabawek?

Podziel się
Komentarze0

Kiedy w domu są małe dzieci utrzymanie porządku jest niezwykle trudne. Dla większości rodziców sprawą priorytetową jest nauczenie dziecka sprzątania po sobie. Oto kilka cennych rad jak nauczyć malucha porządku i nie zrazić go do sprzątania po sobie.

Jak nauczyć małe dziecko sprzątania zabawek?


  • Nie sprzątaj zbyt często
Przebywając z dzieckiem można sprzątać cały dzień a i tak nie widać efektów. W takim wypadku warto pójść na kompromis i nie przeszkadzać dziecku w zabawie sprzątaniem. Najlepiej robienie porządku zostaw na wieczór, kiedy maluch będzie senny.

W momencie gdy dziecko ma około 3 lat warto zacząć uczyć maluszka odkładania zabawek na swoje miejsce. W tym celu zachęć bobasa do wspólnego sprzątania. Pamiętaj jednak, by nie oczekiwać od malucha zbyt dużo, gdyż w tym wieku dziecko z pewnością nie posprząta dokładnie lub tak jakbyś tego oczekiwała. Doceń więc najmniejsze starania i postępy dziecka. W ten sposób zmotywujesz go do sprzątania po sobie.


  • Pozwól na zachowanie ciągłości zabawy
Największym błędem rodziców jest przerywanie dziecku zabawy, by posprzątać bałagan. Kiedy widzisz, że maluch się bawi nie przerywaj mu. Spowodujesz tylko zdenerwowanie u dziecka  i niechęć do sprzątania.


  • Podziel zadania
Kiedy chcesz, by w pokoju był porządek podziel się obowiązkami z maluchem. Pamiętaj jednak by nie wyręczać dziecka w jego obowiązkach.  Postaraj się, by sprzątanie było waszym wspólnym obowiązkiem. W związku z tym, zgodnie z wiekiem i umiejętnościami rozdziel czynności, które macie wykonać. Na przykład zaproponuj dziecku, że ty pozbierasz układankę o ono odłoży ją na swoje miejsce. Dzięki temu nauczysz dziecko poczucia obowiązku i współpracy.


  • Wykonujcie czynności po kolei
Pokój zarzucony zabawkami może zniechęcić każdego. Nawet maluch może nie mieć ochoty sprzątać tak olbrzymiego bałaganu. Dlatego, by nie zniechęcić bobasa postaraj się podzielić bałagan na mniejsze obszary do sprzątania. Możesz na przykład na dobry początek zaproponować maluszkowi posprzątanie kącika z ubraniami. Wykonywanie pracy w kilku etapach zmniejsza frustrację u dziecka oraz przynosi szybkie i widoczne efekty. W czasie sprzątanie wydawaj dziecku polecenia, pamiętaj jednak by nie było ich zbyt dużo naraz.  • Zmień pracę w zabawę
Dobrym sposobem zachęcenia maluszka do sprzątania jest uczynienie z niego dobrej zabawy. Zamiast wydawać maluszkowi suche i władcze polecenia powiedź na przykład, że już najwyższy czas, by lalki i misie poszły spać. Wówczas maluch bez oporu odłoży zabawki na swoje miejsce. Dobrym sposobem jest również zorganizowanie wyścigów. Zaproponuj dziecku wyścig, kto szybciej posprząta swoją cześć pokoju. Dzieci uwielbiają rywalizację. Dzięki takiej formie sprzątania ty będziesz miała porządek w mieszkaniu, a maluch frajdę z zabawy.  • Pracujcie przy piosence
Każdemu z nas lepiej pracuje się przy piosence. W tym celu naucz swojego szkraba piosenki opowiadającej o sprzątaniu. Postaraj się, by śpiewanie w czasie sprzątania stało się rytuałem w waszym domu. W tym celu wybierz żywą piosenkę, która zachęci do sprzątania i doda energii.

  • Ucz przy pracy
Sprzątanie może być również dobrą okazja do uczenia się.  Prosząc dziecko o podanie konkretnej rzeczy, opisuj ja używając kolorów i kształtów. W ten sposób nauczysz maluszka nazw kolorów i kształtów. Co więcej przy sprzątaniu możecie również ćwiczyć liczenie. Pamiętaj jednak by nauka była tylko elementem sprzątania a nie jego stałą częścią.

  • Ułatwiaj pracę
Przechowywanie zabawek w miejscach trudno dostępnych dla dziecka sprawia, że szkrab nie ma możliwości wykazać się. Aby umożliwić dziecku łatwy dostęp do sprzątania umieść pojemnik do zabawy w zasięgu jego ręki. Możesz również ułatwić dziecku sprzątanie naklejając na pojemniki z zabawkami naklejki informujące maluszka jaki przedmiot powinien znajdować się w danym pojemniku.

  • Zapewnij dziecku sprzęt, jaki mają dorośli
Dzieci uwielbiają sprzątać przedmiotami, których mogą używając tylko dorośli. W związku z tym warto wyposażyć dziecko w małą miotłę, czy mały odkurzacz. Warto również postawić w pokoju dziecka osobny kosz na śmieci. Zadbaj by przedmioty do sprzątania przeznaczone dla malucha były kolorowe, wówczas  dziecko będzie je chętniej używało.

  • Doceń dziecka wysiłek
Każde dziecko, które czuje że jego wysiłki zostały docenione jest zmotywowane do dalszego działania. W związku z czym doceniaj nawet najmniejsze wysiłki dziecka. Pochwal je, że pięknie wysprzątało pokój czy poukładało zabawki. Jeśli będziesz chwaliła malucha, będzie się bardziej starał i robił wszystko coraz lepiej i coraz dokładniej.

Komentarze do: Jak nauczyć małe dziecko sprzątania zabawek?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz