Szukaj

Aby pacjent miał zapewnioną bezproblemową podstawową opiekę w czasie letniego wypoczynku

Podziel się
Komentarze0

W trosce o pacjentów podróżujących poza granicami kraju lub przebywających na  urlopach w różnych częściach Polski, lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają o dokumentach, które pacjenci powinni mieć przy sobie, aby wizyta przebiegała sprawnie i bez niepotrzebnych problemów. 



Doktor Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wyjaśnia „Wakacje mamy już na półmetku i coraz częściej obserwujemy pewne utrudnienia w związku z odwiedzającymi nas podczas urlopu pacjentami z innych regionów Polski. Problem leży jedynie w braku posiadania przez niektórych pacjentów stosownych dokumentów, umożliwiających im skorzystanie z porady lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy pielęgniarki. Stąd postanowiliśmy przypomnieć, jakie są założenia korzystania z refundowanej porady w przychodniach.  Pacjent przebywający na urlopie poza miejscem zamieszkania, w przypadku lub poza swoją gminą może udać się do dowolnej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, która posiada kontrakt z NFZ i bez składania deklaracji wyboru lekarza będzie tam przyjęty.

Podkreślamy, podobnie jak NFZ, że takie sytuacje dotyczą i są dedykowane stanom nagłym, sporadycznym wizytom. Jeśli jednak stan chorego się pogarsza i potrzebuje on kolejnej wizyty u lekarza POZ lub wizyty kontrolnej, nie ma żadnych przeszkód prawnych, by lekarz przyjął chorego.


Jednak należy pamiętać, że na pacjentach spoczywa  pewna odpowiedzialność posiadania:


1. W przypadku wakacji zagranicznych - karty EKUZ, którą można uzyskać w swoim oddziale NFZ - oraz przypominamy o zapoznaniu się z warunkami przyjęć w tamtejszych punktach przyjęć.
Ponadto
2. Przebywając na wakacjach w Polsce, przypominamy pacjentom o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie. Należy także pamiętać swój PESEL  oraz PESEL dzieci.
3. Pacjenci chorzy przewlekle powinni leki stale przyjmowane zabrać ze sobą na czas pobytu na wakacjach lub recepty na te leki - przypominamy, że każdy lekarz prowadzący chorego w chorobie przewlekłej może wystawić recepty na te leki - na 3 miesiące kuracji.
4. Namawiamy także pacjentów, aby na wyjazd, zawsze posiadali przy sobie niezbędne minimum medykamentów w  podręcznej apteczce: środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe,  podstawowe opatrunki.

Doktor Bożena Janicka dodaje, że posiadanie wyżej wymienionych dokumentów - jest nie tylko ważne i wymagane przez lekarza pierwszego kontaktu czy pogotowia - ale jest przede wszystkim - zabezpieczeniem dla pacjenta i daje mu uprawnienia do skorzystania z porady refundowanej, a co ważniejsze recepty na leki refundowane (zawsze konieczny jest Pesel na recepcie i dokument ubezpieczenia). Dotyczy to także dzieci - na każdej recepcie potrzebny jest pesel.

Komentarze do: Aby pacjent miał zapewnioną bezproblemową podstawową opiekę w czasie letniego wypoczynku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz