Szukaj

Leki generyczne, czy są skuteczne?

Podziel się
Komentarze0

Już od dawna toczy się debata nad skutecznością, czy też nieskutecznością, leków generycznych. Kardiolodzy, neurolodzy oraz inni lekarze pracujący w centrach szpitalnych potwierdzają w rzeczywistości, iż stwierdzili występowanie problemów ze skutecznością oraz tolerancją tych kopii oryginalnych leków. Na dzień dzisiejszy jednakże, żadne badanie, niezależne i nie podlegające żadnej wątpliwości, nie potwierdziło ich słów.


Podczas gdy sprzedaż leków generycznych nie przestaje rosnąć we Francji - jeden sprzedany lek na pięć w 2006 roku był lekiem generycznym, w porównaniu do roku 2005, kiedy to jeden lek na osiem sprzedanych był lekiem generycznym - niektórzy lekarze nie przestają w rzeczywistości wyrażać swojego zaniepokojenia związanego z tymi lekarstwami.

Dziennik francuski La Croix cytuje głównie profesora Yves Cotti, kardiologa w Uniwersyteckim Centrum Szpitalnym w Dijon (Francja). Profesor ten zapewnia, że u wielu jego pacjentów, którzy zostali już naprawdę ustabilizowani, stwierdzono zwiększanie częstości rytmu serca w przypadku zażywaniu leków generycznych. Natomiast, wszystko wracało do porządku, kiedy ci pacjenci zaczynali znowu zażywać lekarstwa oryginalne.

Jest to tylko jeden przykład spośród wielu. Ze swej strony natomiast, Jean Marimbert, dyrektor generalny Francuskiej Agencji do spraw Bezpieczeństwa Sanitarnego Produktów Zdrowotnych (Agence française de Sécurité sanitaire des Produits de Santé, AFSSaPS), przypomina, że leki generyczne nie są lekarstwami „rabatowymi”. Dyrektor agencji AFSSaPS dorzuca także, że leki generyczne są nadzorowane w ten sam sposób, co produkty markowe. Jeśli chodzi o tę dziedzinę, o lekarstwa, nie możemy kierować się pogłoskami ani wrażeniami tego czy innego lekarza, podkreśla surowo Jean Marimbert.


Tym bardziej że, jak potwierdza profesor Jean-Paul Giroud, który jest członkiem francuskiej Akademii Medycznej, nie można znaleźć nic pewnego w literaturze naukowej przeciwko lekom generycznym.
Debata napędzana przez lobby farmacuetyczne?

Natomiast, profesor Jean-Paul Giroud – z tego samego tytułu co profesor Jean-François Bergmann, który jest szefem wydziału internistycznego w szpitalu Lariboisière w Paryżu – podkreśla aspekt psychologiczny, tak dobrze znany farmakologom. Profesor Jean-Paul Giroud wyjaśnia, iż w rzeczywistości, u pacjenta, prosty fakt myślenia, że lekarz być może będzie słabiej działał, może spowodować mniejszą skuteczność terapeutyczną.

Natomiast, jeśli chodzi o pana Gilles Bonnefond, który jest prezydentem Union des Syndicats de Pharmaciens d’officine (USPO), jest on, delikatnie mówiąc, wściekły, ponieważ w zasadzie to tylko we Francji można usłyszeć tego rodzaju przestarzałe, zacofane zarzuty. Jego zdaniem, chodzi tutaj o zakulisową walkę, za którą kryje się, jak można podejrzewać, przemysł farmaceutyczny.

Nawet jeśli autorzy artykułu w dzienniku La Croix podkreślają, że lekarze, którzy stawiają sobie pytania na temat leków generycznych, bronią się, mówiąc, iż „ktoś nimi steruje”, to jednak wydaje się ewidentne, że w tym stadium to wrażenie subiektywne zajmuje główne miejsce w tej debacie.

Komentarze do: Leki generyczne, czy są skuteczne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz