Szukaj

Zytiga - nowa nadzieja dla pacjentów z rakiem prostaty?

Podziel się
Komentarze0

W trakcie 48 Konferencji ASCO (American Society of Clinical Oncology, Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej), amerykańscy naukowcy przedstawili całkiem nowy lek przeciwko nowotworowi prostaty. Wyjątkowa molekuła, skomercjalizowana pod nazwą "Zytiga" ma pozwalać na wydłużanie życia pacjentów dotkniętych tym rodzajem raka.Coroczna konferencja ASCO jest największym tego typu spotkaniem naukowym na świecie, gromadzącym nawet 30 000 specjalistów z dziedziny onkologii. W tym roku wydarzenie to miało miejsce w dniach od 1 do 5 maja w Chicago.

Nowy lek to octan abirateronu, czyli molekuła znana pod nazwą Zytiga, skomercjalizowana przez laboratoria amerykańskie Johnson & Johnson.

W rzeczywistości przeprowadzone badania pokazały, że substancja ta jest w stanie spowolnić rozprzestrzenianie się metastycznych nowotworów prostaty u około 60% mężczyzn, którzy nie odpowiadają już na terapię hormonalną.

Doktor Charles Ryan, profesor medycyny klinicznej z uniwersytetu University of California w San Francisco (UCSF), wyjaśnia: - lek ten wydłużył życie chorych oraz przedłużył czas, w którym nie odczuwali oni bólu związanego z postępem raka prostaty.


Aby dojść do takich wniosków, dr Charles Ryan przeprowadził badanie kliniczne z udziałem 1 088 mężczyzn, u których zdiagnozowano raka prostaty średnio pięć lat przed rozpoczęciem eksperymentalnego leczenia. Próby prowadzone zostały w 151 centrach leczenia raka.

Co więcej, dr Charles Ryan zdecydował o przeprowadzeniu tego badania metodą próby podwójnie ślepej: połowa uczestników zażywała placebo ze środkiem steroidowym - prednizonem; druga połowa zaś leczona była Zytigą, a także prednizonem.

Profesor Charles Ryan dodaje: - w grupie zażywającej lek Zytiga chorzy zyskali nawet do 16 miesięcy wytchnienia, zanim ich stan znów się zaostrzył.

Dla porównania w grupie zażywającej placebo, pogorszenie stanu zdrowia pacjentów zaobserwowano już po 8 miesiącach trwania próby klinicznej.

Ale to nie wszystko: według badania opublikowanego w dniu 16 maja 2012 roku przez American Society of Clinical Oncology, lek Zytiga pozwolił całkowicie wyeliminować większą część nowotworów w pierwszym stadium rozwoju u niektórych mężczyzn, dotkniętych postacią raka prostaty o wysokim ryzyku rozprzestrzeniania się.

Lek Zytiga jest więc bardzo obiecującym środkiem w walce przeciwko rakowi prostaty, z którym boryka się wielu mężczyzn na całym świecie.

Największe nadzieje Zytiga budzi wśród chorych, u których zastosowane leki chemioterapeutyczne nie odniosły żadnego skutku - tym samym pacjenci ci cierpią z powodu raka prostaty w bardzo zaawansowanym stadium, co niezwykle poważnie zagraża ich życiu.

Komentarze do: Zytiga - nowa nadzieja dla pacjentów z rakiem prostaty?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz