Szukaj

Zrób sobie przerwę i obniż poziom cukru we krwi

Podziel się
Komentarze0

Krótka przerwa, żeby się przejść co dwadzieścia minut, zamiast wielogodzinnego siedzenia, pomaga zredukować poziom glukozy i insuliny we krwi po jedzeniu, jak pokazuje badanie opublikowane w dzienniku Diabetes Care. Aczkolwiek, rezultaty tego badania nie pokazują, czy obniżka ta ma mieć jakiekolwiek utrzmujące się korzyści zdrowotne, to jednakże wiemy, że wysokie poziomy glukozy i insuliny po posiłku są związane z większym ryzykiem choroby serca oraz cukrzycy.Siedzenie jest po prostu złe

Ostatnie badanie podkreśla zgubne skutki spędzania długich godzin będą fizycznie nieaktywnym, niezależnie od tego, czy chodzi tutaj o pracę przed komputerem, czy też po prostu przerzucanie kanałów w telewizorze.

Jak bowiem donosił wcześniej zespół naukowców australijskich z instytutu Baker IDI Heart and Diabetes Institute w Melbourne, ludzie, którzy oglądają telewizję dłużej niż cztery godziny dziennie, są zagrożeni wcześniejszym zgonem. Badacze ci nie udowodnili, że to właśnie siedzenie odpowiada za krótsze życie, dlatego też kolejne badania, jakie przeprowadzili, skupiły się nad tym, co właściwie siedzenie robi z naszym ciałem.

David Dunstan, profesor na Baker IDI Heart and Diabetes Institute, tym razem postanowił sprawdzić, w jaki sposób długie siedzenie może wpłynąć na naszą odpowiedź na jedzenie.

Po posiłku, poziom glukozy we krwi rośnie, po czym następuje wzrost poziomu insuliny. Insulina bowiem pomaga komórkom ciała w użyciu tego cukru jako energii albo odłożenia go na zapas. Wtedy też poziomy we krwi opadają.

Natomiast, u ludzi z cukrzycą typu 2 ten mechanizm po prostu nawala, ponieważ ciało nie odpowiada na insulinę tak, jak trzeba: u nich, poziomy insuliny i cukru po posiłku sięgają szczytów i na tych szczytach już pozostają.

To, co możemy teraz stwierdzić z całą pewnością, to fakt, iż powinniśmy znaleźć metody na zminimalizowanie tej przesadnej odpowiedzi, mówi profesor David Dunstan.


Zespół australiczyków do swego badania zaprosił 19 osób dorosłych z nadwagą, mało aktywnych. Ludzie ci zostali poproszeni do laboratorium, gdzie po prostu mieli siedzieć przez siedem godzin, a w tym czasie badacze badali ich poziomy cukru we krwi co godzinę.

Po pierwszych dwóch godzinach, uczestnicy wypili wysoko wysoko kaloryczny drink – 763 kalorii – z wysoką zawartością cukru i tłuszczu. A następnie znowu mogli sobie usiąć. Na kolejne pięć godzin. Każda z zaproszonych osób została poddana takiemu trzydniowemu eksperymentowi, a między każdym dniem następowała tygodniowa albo dwutygodniowa przerwa w torturach.


Jednego dnia, uczestnicy po prostu siedzieli przez cały dzień, czytając, oglądając telewizję albo pracując na komputerze. Przerwy robili jedynie po to, aby iść do toalety.

Drugiego dnia, badani przerywali siedzenie, aby odbyć dwuminutową przechadzkę, co dwadzieścia minut, po wypiciu bomby kalorycznej.

A trzeciego dnia, robili sobie takie same przerwy, tylko że ćwiczyli znacznie aktywniej.

Obserwacje?

W dniu, kiedy siedzieli bez ruchu, u uczestników stwierdzono szczyt poziomu cukru w ciągu godziny po wypiciu napoju (od 90 mg/dl do 144 mg/dl). W dniach, kiedy ludzie mogli wstać, poziom cukru wzrósł z 90 mg/dl do 126 mg/dl.

Podsumowując, podniesienie się i oddanie się lekkiej aktywności zredukowało całkowity wzrost glukozy o około 24%, w porównaniu do grupy, która sobie wygodnie siedziała. Natomiast, stwierdzono nawet 30% różnicę dla grupy, która oddawała się bardziej intensywnej aktywności.

Podobne rezultaty stwierdzono zresztą dla insuliny, której poziomy sięgnęły nieba około 2 godziny po skonsumowaniu bomby kalorycznej. Poziomy te zresztą rosły znacznie wyżej, kiedy ludzie siedzieli.

Mięśnie pochłaniają glukozę?

Jak wyjaśniają eksperci, bardzo łatwo jest wyjaśnić dlaczego podniesienie się z krzesła pomaga obniżyć poziomy glukozy i insuliny. Po prostu, skurcze mięśni pomagają glukozie na przeniknięcie do tkanek mięśniowych. A mniej glukozy oznacza również mniej insuliny.

Kiedy siedzimy, nasze mięśnie nie pracują i nie pomagają naszemu ciału w regulacji licznych procesów metabolicznych.

W dalszym ciągu nie jest jednak jasne, czy ten 30-procentowy spadek insuliny i glukozy przekłada się na rzeczywiste korzyści dla zdrowia. Badania te trwały krótko, uczestników było mało.

Jakby nie było, wydaje się, że nie jest głupim pomysłem, że podnieść się z krzesła co dwadzieścia minut i chwilę się przejść, choćby po pokoju, w którym oglądamy telewizję, albo pracujemy. A krótka seria ćwiczeń przed interesującym nas filmem to dwa w jednym: przyjemność i zdrowie.

Rezygnujmy więc z siedzenia kiedy tylko mamy ku temu okazję.

Komentarze do: Zrób sobie przerwę i obniż poziom cukru we krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz