Szukaj

Znaczenie kontroli poziomu glikemii w zapobieganiu chorobom krążenia

Podziel się
Komentarze0

Kiedy myślimy o cukrzycy, myślimy cukier, insulina, choroba... Jednakże, cukrzyca typu 2, która dotyczy 90% ludzi chorujących na cukrzycę, jest często związana z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. Ludzie chorujący na cukrzycę są dwa razy bardziej narażeni na śmierć z powodu dolegliwości serca oraz układu krążenia, niż z powodu samej cukrzycy,.



Poza tym, cukrzyca jest generalnie związana z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie, patologie lipidowe, nadwaga – które zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Tak samo, osoby cierpiące na cukrzycę są bardziej narażone na rozwinięcie się arteriosklerozy. Cukrzyca bowiem zmienia w rzeczywistości metabolizm cholesterolu w ten sposób, że sprzyja jego odkładaniu się w tętnicach. Zapobieganie chorobom serca i układu krążenia jest więc równoznaczne z zapobieganiem cukrzycy typu 2.


Do wiadomości: cukrzycę określa się przez poziom glikemii na czczo (rano) - od 1,26 g/l w dwukrotnym badaniu, albo od 2 g/l niezależnie od momentu dnia. Tak jak jest to w przypadku cholesterolu, doradzane jest także regularne nadzorowanie poziomu glikemii przy okazji badań krwi.

Komentarze do: Znaczenie kontroli poziomu glikemii w zapobieganiu chorobom krążenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz