Szukaj

Zidentyfikowano czynniki ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi po operacji stawu biodrowego

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy zidentyfikowali czynniki ryzyka rozwoju potencjalnie śmiertelnych zakrzepów krwi, które mogą powstawać po operacji całkowitej wymiany stawu biodrowego.Zespół badawczy z Danii analizował historie chorób ponad 67 tys. pacjentów, którzy przeszli operację całkowitej wymiany stawu biodrowego przez okres ponad 10 lat. Badanie wykazało, iż u około 1 procenta pacjentów wystąpiły skrzepy krwi w żyłach głębokich lub zator naczyń krwionośnych w przeciągu 90 dni od operacji.

Ta choroba — znana jako tromboembolism — jest połączeniem dwóch przypadłości: Zakrzepica żył głębokich (pot. tromboza) – skrzep krwi formujący się w żyłach głębokich, zazwyczaj w udzie lub w łydce. Zator tętnicy płucnej – występuje gdy skrzep krwi uwalnia się i przenosi przez żyły, aż w końcu trafia do płuc, gdzie blokuje naczynia krwionośne.

Badanie to, opublikowane we wrześniowym wydaniu czasopisma The Journal of Bone and Joint Surgery, wskazało szereg czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zakrzepu żył głębokich lub zatoru tętnicy płucnej, m. in.:


* Poprzednia hospitalizacja z powodu trombozy lub zatoru tętnicy płucnej

* Poprzednia hospitalizacja z powodu chorób sercowo-naczyniowych lub chorób naczyniowych mózgu.

* Występowanie innych chorób i zaburzeń przed operacją, wliczając demencję, przewlekłe choroby płuc, choroby tkanki łącznej oraz chorobę wrzodową.

Zespół badawczy na czele z dr Almą Pederson ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus w Danii wyraził zaskoczenie, iż czynnikami ryzyka nie były wiek i płeć, co oznaczało, że młodsi pacjenci również są zagrożeni powikłaniami zakrzepów krwi. Ponadto naukowcy wykazali, że pacjenci uprzednio hospitalizowani z powodu leczenia raka nie mieli podwyższonego ryzyka, a także, że pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów byli mniej zagrożeni niż osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów.

– Zgodnie z wcześniejszą wiedzą spodziewaliśmy się zupełnie odwrotnych wyników – powiedziała Pedersen.

Jak zauważyli autorzy badania w informacji prasowej opublikowanej przez Amerykańską Akademią Chirurgów Ortopedycznych, pacjenci po operacji całkowitej wymiany stawu biodrowego powinni natychmiast zwrócić się do lekarza w przypadku odczuwania jakichkolwiek objawów zakrzepu krwi lub zatorowości płucnej, wliczając ból nóg, obrzęk, zaczerwienienie lub ciepło w kończynie lub łydce, a także lęk, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, kaszel lub kaszel z krwią, czy kołatanie serca.

Komentarze do: Zidentyfikowano czynniki ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi po operacji stawu biodrowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz