Szukaj

Zbadano zależność między uwagą obiektową a przestrzenną

Podziel się
Komentarze0

Neurolodzy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) ujawniają, w jaki sposób mózg jest w stanie skupić uwagę na obiektach, takich jak czyjaś twarz, gdy przedstawi się ja z wieloma innymi obiektami wizualnymi - wyniki opublikowano w czasopiśmie Science.

Dwa rodzaje uwagi

Tego rodzaju koncentracja - która pozwala nam rozpoznać znajomą twarz w tłumie - nazywa się "uwagą obiektową". Do tej pory naukowcy skupiali się bardziej na innym typie koncentracji, nazywanym "uwagą przestrzenną", która polega na skupieniu się na konkretnym miejscu. Ale zespół z MIT, wskazał, że te dwa warianty uwagi używają podobnych mechanizmów i pokrewnych obszarów mózgu. "Interakcje są zaskakująco podobne do tych obserwowanych w uwadze przestrzennej" - mówi Robert Desimone, dyrektor MIT's McGovern Institute for Brain Research- "Wydaje się, że jest to proces równoległy zachodzący z udziałem różnych obszarów".

Oba typy uwagi podlegają korze przedczołowej - obszarowi mózgu, który kontroluje najbardziej poznawcze funkcje. To ta część mózgu decyduje, które obszary kory wzrokowej będą odbierać bodźce zmysłowe - wpływając na to, co dostrzegamy. Stwierdzono, że przy uwadze obiektowej obszar kory przedczołowej, nazywany dolnym połączeniem czołowym (IFJ) dostraja obszary przetwarzania wzrokowego do rozpoznawania konkretnych typów obiektów. W gromadzeniu i koordynowaniu informacji pomagają mu obszary FFA (obszar wrzecionowaty, odpowiedzialny za rozpoznawanie twarzy) i PPA (pole przyhipokampowe, przetwarzające informacje na temat miejsc).

Badania nad FFA i PPA

Do zbadania relacji między obszarami FFA i PPA wykorzystano magnetoencefalografię, polegającą na obserwacji elektrycznej czynności mózgu dzięki rejestracji pola magnetycznego, wytwarzanego przez mózg. Uczestnikom badania zaprezentowano szereg nakładających się obrazów twarzy i domów. Obrazy (różne tematycznie) były prezentowane w różnych rytmach - dwa obrazy/s i 1,5 obrazu/s. Uczestnicy zostali pouczeni, aby zwracać uwagę na twarze lub domy. Test zaprojektowano dla zmierzenia uwagi obiektowej.

Kiedy kazano patrzeć badanym na twarze, zsynchronizowano FFA i IFJ. To samo stało się z PPA i IFJ, gdy polecono im obserwować domy.  Ponadto obrazowanie rezonansu magnetycznego (MRI) wskazuje, że IFJ jest „wysoce połączone" w istocie białej zarówno z PPA, jak i z FFA.

Dalsze badania

Obecnie neurolodzy z MIT badają, jak mózg jest w stanie "przesunąć ostrość " pomiędzy różnymi rodzajami bodźców zmysłowych, takich jak dźwięk i wizja. Główna teza badań to pytanie, czy ludzie mogą przeszkolić się do kontroli interakcji mózgu, w celu lepszego skupienia swojej uwagi.

Opracoała: Monika Klimczak

Komentarze do: Zbadano zależność między uwagą obiektową a przestrzenną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz