Szukaj

Zaprzeczenia w służbie nałogów?

Podziel się
Komentarze0

Jakie publiczne przekazy najskuteczniej odstraszą od narkotyków czy alkoholu i odwiodą od podejmowania ryzykownych działań? Sformułowania negatywne nie pomogą dotrzeć do właściwej grupy ludzi - sugeruje ostatnie studium naukowców z Indiana University i Wayne State University, opublikowane w Psychology of Addictive Behaviors.- Nasze odkrycia są w pewien sposób przewrotne, ponieważ w większości mediów spotykamy się ze stwierdzeniami typu: „Narkotyki są złe” czy „Po prostu powiedz nie” - mówi główny badacz, Joshua Brown, profesor nadzwyczajny Department of Psychological and Brain Sciences w Indiana University Bloomington’s College of Arts and Sciences. - To, co widzimy, stanowi negatywną informację, która nie działa w efektywny sposób na nasz mózg.

Używając metody neuroobrazowania, naukowcy przebadali wpływ różnych informacji na mózgi osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych i porównali je z efektami wywołanymi w przypadku osób nieuzależnionych. Poszukiwali również punktu, w którym sygnał zostaje nieprawidłowo odczytany, analizując związek między informacją, mózgiem i zachowaniem.


Uczestnicy eksperymentu wzięli udział w wirtualnej grze, Iowa Gambling Task (rodzaj gry hazardowej), używanej często w badaniach procesów decyzyjnych. Na ekranie pojawiały się cztery talie kart, a graczom powiedziano, że wygrają lub stracą pieniądze w związku z wyborem poszczególnych talii.

Mózgi osób uzależnionych wykazywały mniejszą aktywność w przypadku informacji sformułowanej negatywnie (tzn. któraś z talii prowadzi do przegranej).

Wyniki badania sugerują, że poziom aktywności mózgu w rejonach, które odpowiadają za oszacowanie ryzyka, jest niższy u osób uzależnionych od alkoholu lub narkotyków.

Brown zauważa dodatkowo, że stawką w grze są setki miliardów dolarów przeznaczonych na służbę zdrowia i spadek produktywności, podobnie jak kwestie polityki publicznej i to, jak zapobiegać narkomanii.

- Rząd wydaje rokrocznie miliony, starając się zapobiegać nałogom, naświetlając wiążące się z nimi niebezpieczeństwo. Może powinniśmy wydawać więcej na przekonywanie ludzi, jak dobrze jest pozostawać „czystym”?

Komentarze do: Zaprzeczenia w służbie nałogów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz