Szukaj

Zapalenie opon mózgowych typu B: pierwsza szczepionka zatwierdzona w Europie

Podziel się
Komentarze0

Europejski Agencja ds. Leków po raz pierwszy zezwoliła na wprowadzenie na rynek szczepionki przeciwko tej chorobie uznawanej za potencjalnie śmiertelną. Jest to najczęściej występujący w Europie typ zapalenia opon mózgowych. Typ B doprowadza do śmierci 1 osobę na około 10 zakażonych, mimo wdrożonego leczenia. Następstwa neurologiczne lub słuchowe pozostawiają po sobie ślad w przypadku 1 pacjenta na 5.Stąd zainteresowanie Bexsero, szczepionką opracowaną przez laboratorium Novartis, jedyną będącą w stanie zapewnić szeroką ochronę przed tą chorobą i trudnymi do zdiagnozowania meningokokami.

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną decyzję w czwartek. Jej opinia została przyjęta przez Komisję Europejską, a za trzy miesiące rozpocznie się proces komercjalizacji szczepionki w Europie.


Rządy państw zdecydują same o sposobie refundacji i ujęciu nowej szczepionki w harmonogramie szczepień.

Po zakończeniu i sukcesie badań trwających ponad 20 lat, Bexsero przeznaczony jest dla wszystkich grup wiekowych.

Bexsero jest szczepionką komplementarną do Menveo, który zapewnia już ochronę przed innymi typami zapalenia opon mózgowych.

We Francji, stosowana jest inna szczepionka, MenBvac. Od 2006 roku używa jej się w regionie Seine-Maritime, Somme i Manche z powodu zlokalizowanego nowego szczepu zapalenia opon mózgowych B (meningokoki B14). Zaimportowana z Norwegii szczepionka jest tam stosowana poza zatwierdzeniem AMM. Przepisywana jest dzieciom w wieku od dwóch miesięcy i dorosłym w wieku do 24 lat.Komentarze do: Zapalenie opon mózgowych typu B: pierwsza szczepionka zatwierdzona w Europie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz