Szukaj

Zakażenia gonokokowe zdobywają nowe tereny

Podziel się
Komentarze0

Infekcje przenoszone drogą płciową mają znów tendencję wzrostową, czego przykładem są zakażenia gonokokami, których liczba odnotowanych przypadków wzrosła o całe 52% w ciągu tylko jednego roku we Francji. Prezerwatywa, należy przypomnieć, jest jedynym skutecznym środkiem chroniącym przed tymi potencjalnie niebezpiecznymi chorobami.W ciągu tylko jednego roku, między 2008 i 2009 dokładnie, liczba zakażeń gonokokami wzrosła o ponad 50% we Francji. Według wskaźników Narodowego Instytutu Nadzoru Sanitarnego (INVS), jest to logiczne następstwo regularnego wzrostu liczby infekcji przenoszonych drogą płciową, czyli postępu, który trwa nieprzerwanie od kilku dobrych lat.

W Paryżu, wzrost liczby zakażeń gonokokowych jest nieco mniejsza, niż średnia narodowa i wynosi jedynie 38% w stosunku do 54% dla reszty kraju. Jeśli chodzi o płeć, to u mężczyzn wzrost liczby takich infekcji jest wszędzie praktycznie taki sam, niezależnie od tego, czy mieszkają w stolicy – gdzie wzrost ten wynosi 44%, czy też w innych regionach Francji – gdzie wzrost liczby infekcji wynosi średnio 51%.

Natomiast jeśli chodzi o kobiety, to liczba zakażeń nawet nieco spadła u przedstawicielek płci pięknej, mieszkających w stolicy – bo o całe 5%. Jednakże, w innych regionach kraju zakażenia gonokokowe wprost eksplodowały – bo ich liczba wzrosła aż o 75%.

Zobacz również:Generalnie, według pani Anne Gallay z wydziału chorób zakaźnych na Narodowym Instytucie Nadzoru Sanitarnego, Paryż oraz l’Ile-de-France pozostają jednakże źródłem 44% przypadków zakażeń odnotowanych w laboratoriach, należących do sieci Instytutu.


Infekcje gonokokowe są wywoływane bakteriami Neisseria gonorrhoeae. W większości przypadków dotyczą one młodych mężczyzn, powodując bolesne zapalenia układu moczowo-płciowego. Pani doktor Anne Gallay dodaje, iż według szacunków Narodowego Instytutu Nadzoru Sanitarnego, w 2008 roku naliczono od 15 000 do 20 000 przypadków zapalenia układu moczowo-płciowego, wywołanych właśnie przez gonokoki.

Trudności z oddawaniem moczu, bóle oraz żółtawy wyciek przypominający ropę, takie symptomy infekcji bardzo łatwo rozpoznać. Jeśli tak to wygląda w waszym przypadku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ odpowiednio i szybko rozpoznana infekcja gonokokowa leczy się bez problemów. W przeciwnym razie, zakażenia bakteryjne może wywołać bardzo poważne konsekwecje, takie jak na przykład stenozę (zwężenie) moczowodu.

Natomiast u kobiet bardzo często może dojść do wystąpienia zapalenia szyjki macicy. Infekcje gonokokowe nie dają zbyt wielu objawów, ale jeśli nie są leczone, również mogą wystąpić bardzo poważne konsekwencje.

Przypomnijmy, że prezerwatywy w dlaszym ciągu pozostają najlepszym środkiem, dzięki któremu możemy się chronić przeciwko zakażeniom gonokokowym, zresztą jak i przed wszystkim infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Komentarze do: Zakażenia gonokokowe zdobywają nowe tereny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz