Szukaj

Zaburzenia seksualne a choroby serca podczas cukrzycy

Podziel się
Komentarze0

Na 72. Sesji Naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego badacze ogłosili, że zaburzenia seksualne u mężczyzn z wieloletnią cukrzycą typu 1 mogą być objawem zaburzeń serca.Badania zostały przeprowadzone przez doktor Sarę Turek i jej współpracowników na grupie trzystu jeden mężczyzn wybranych z trwającego już badania 50-Year Medalist Study. Badanie to jest programem, który przyznaje nagrody osobom, które żyją z cukrzycą pięćdziesiąt lat i więcej. 
 
We wcześniejszych analizach tylko połowa populacji badania 50-Year Medalist wykazała skłonność do rozwoju nefropatii cukrzycowej, retinopatii i neuropatii. Są to powikłania występujące w niemal wszystkich przypadkach cukrzycy typu 1 u pacjentów u których została ona zdiagnozowana po raz pierwszy trzydzieści lat wcześniej. Badanie wykazało także, że osoby uczestniczące w programie 50-Year Medalist, utrzymują zwykle dobrą, długoterminową kontrolę glikemii.

Jedyną grupą dolegliwości, która nie została uwzględniona w badaniu 50-Year Medalist były zaburzenia seksualne. - Zauważyliśmy, że podczas, gdy zaburzenia seksualne są częstą skargą wśród mężczyzn biorących udział w programie i że w znaczny sposób ograniczają one jakość ich życia, występuje niedostatek danych dotyczących tych zaburzeń u mężczyzn z długotrwałą cukrzycą typu 1- skomentowała Turek.

W sumie z grupy trzystu jeden mężczyzn aż dwieście dziesięć skarżyło się na tego typu zaburzenia. Stanowi to 69.8% badanych. Mężczyźni musieli odpowiedzieć na pytanie „Czy miałeś kiedykolwiek zaburzenia seksualne?”.


W badaniu wzięto pod uwagę takie czynniki jak wskaźnik BMI, ilość hemoglobiny we krwi oraz wskaźnik cholerterolu. Okazało się także, że palenie papierosów w przeszłości było powiązane z przewagą dysfunkcji seksualnych.


Naukowcy zbadali również markery zapalne które są zwykle powiązane z chorobami układu krążenia oraz chorobą która zawiera w sobie białko C-reaktywne (CRP), interleukine 6 (IL-6) oraz plazmiogen aktywator inhibitorów typu 1 (PAI-1). Tylko IL-6 był znacząco powiązany z pacjentami z dysfunkcją seksualną i to poiwiązane nie było zależne od BMI, wieku i poziomu cukru we krwi.

Wyniki sugerują, że dysfunkcje seksualne następują po wystąpieniu powikłań makro-naczyniowych zauważonych w grupie uczestników 50 – Year Medalist. Poza tym połączenie z IL-6 może prowadzić do połączenia dysfunkcji seksualnej i powikłań makro-naczyniowych w tej grupie.

- Kliniczna informacja jest taka, że zaburzenia seksualne mogą być bardziej jawną oznaką problemów sercowo-naczyniowych lub przyszłych problemów sercowo-naczyniowych w porównaniu z innymi markerami klinicznych objawów choroby układu krążenia, takimi jak nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i miażdżyca. - mówiła Sara Turek. - Więc jeśli chory zgłasza się ze skargą dysfunkcji seksualnych, lekarz może podejrzewać zaburzenia sercowo-naczyniowe, ponieważ zaburzenia erekcji mogą być symptomem zwiększonego ryzyka chorób serca u starzejących się mężczyzn - dodała.

Stephanie Hastings, również koordynator badania 50 - Year Medalist podkreśliła, że choć określenie zaburzeń erekcji na podstawie jednego pytania jest ograniczeniem w badaniu, to jest przekonana, że pomiar zapewnił dokładną ocenę obecności dysfunkcji seksualnej w tej grupie.

- Oczywiście jest to subiektywna i otwarta interpretacja, ale spędziliśmy wiele czasu z naszymi pacjentami i stwierdziliśmy, że są oni chętni podzielić się każdą informacją o jaką poprosimy po to, aby pomóc naszym badaniom. Planujemy kontynuować badanie z obszerniejszą ankietą i oczekujemy, że większość pacjentów wypełni ją otwarcie i szczerze” - powiedziała.

Komentarze do: Zaburzenia seksualne a choroby serca podczas cukrzycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz