Szukaj

Wzrost wydatków na leki przeciwko przeziębieniu i grypie

Podziel się
Komentarze2

Nastała nieubłaganie deszczowa jesień, a wraz z nią wzrost zachorowań oraz zwiększone zakupy leków przeciwko przeziębieniu i grypie. Jak pokazują dane Monitora Zdrowotnego Kraju, prowadzonego przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia OSOZ wydatki Polaków na leki przeciwko przeziębieniu i grypie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wzrosły we wrześniu o ponad 1 500 zł w stosunku do sierpnia 2009.Statystyki systemu OSOZ informują, iż łączne wydatki Polaków na leki związane z chorobami „jesiennymi” wyniosły we wrześniu ok. 2 289 zł. Na 1000 mieszkańców, a to oznacza wzrost wydatków, w stosunku do poprzedniego miesiąca o ok. 1 500 złotych. Nie wpadajmy jednak w panikę, ponieważ wydatki te, w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku okazały się niższe o ok. 153 zł.

Największy wzrost wydatków na leki przeciwko przeziębieniu i grypie zanotowano w Małopolsce, w której wzrosły one ponad 200% w stosunku do sierpnia tego roku. Oprócz województwa małopolskiego ponad 200% wzrost wydatków zanotowało jeszcze 5 innych województw - świętokrzyskie, łódzkie, lubelskie, lubuskie i śląskie.


Jak pokazują dane z poprzednich lat, wrzesień jest miesiącem, w którym sprzedaż leków przeciwko przeziębieniu i grypie osiąga jeden z najwyższych wskaźników. Według prognoz specjalistów z Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, do końca roku nie zanotuje się znaczącego wzrostu wydatków na tą kategorie leków i utrzyma się stały poziom kosztów, w granicach 2 000 - 2 500 zł. na 1000 mieszkańców.

W związku z pojawiającymi się i potwierdzanymi informacjami o bardzo gwałtownym wzroście zachorowalności na grypę na Ukrainie, również u nas znacząco wzrosła sprzedaż szczepionek p/grypowych. Tylko w ciągu jednego tygodnia (2-8 listopad) ich sprzedaż w porównaniu do poprzedniego tygodnia (26 październik - 1 listopad) wzrosła prawie 3 krotnie i wyniosła ok. 103 tys. opakowań ( w poprzednim tygodniu kupiono w aptekach 35 tys. opakowań).

Komentarze do: Wzrost wydatków na leki przeciwko przeziębieniu i grypie (2)

leila
leila 23-11-2009 07:13

zaniedbanie

2

W tym sezonie najwazniejsza jest chyba natychmiastowa reakcja na wszelkie choroby, bo to one sa grozniejsze niz oslawiony wirus ah1n1. Pierwszy zmarly trafil do szpitala nie na te wlasnie grype, tylko z powodu zaniedbane... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze