Szukaj

Witamina D pomaga gruźlikom przezwyciężyć chorobę

Podziel się
Komentarze0

Pacjentów z gruźlicą leczono promieniami słonecznymi na długo przed tym, zanim wynaleziono antybiotyki. Wysyłano ich nawet do specjalnie utworzonych w tym celu kurortów w Szwajcarii. Dziś po raz pierwszy, naukowcom udało się zebrać dowody na to, że helioterapia, czyli terapia światłem, rzeczywiście korzystnie wpływa na osoby cierpiące na tę chorobę.Artykuł badaczy z londyńskiego uniwersytetu Queen Mary, opublikowany w Proceedings of the National Academy of Sciences, jest jedynym do tej pory raportem sprawdzającym działanie witaminy D na system odpornościowy organizmu ludzkiego.

Jego wyniki dowodzą, że duże dawki witaminy D, podawane gruźlikom równocześnie z antybiotykami, powodują przyśpieszenie kuracji, łagodząc jednocześnie zniszczenia płuc.

Być może witamina D znajdzie wkrótce zastosowanie również w leczeniu innych schorzeń tego typu, np. w leczeniu zapalenia płuc.


44 pacjentom z gruźlicą podawano przez 8 tygodni standardowe antybiotyki wraz z witaminą D; 51 pacjentom jedynie antybiotyki.

Gruźlicy przyjmujący witaminę zdrowieli szybciej.

Naukowcy odnotowali, że Mycobacterium tuberculosis, bakterie wywołujące gruźlicę, zniknęły z plwociny (wydzieliny, jaką wykrztuszają ze swych dróg oddechowych) już w ciągu 23 dni.

Dla porównania, osiągnięcie tego samego pozytywnego wyniku zajęło badanym nie przyjmującym witaminy D, 36 dni.

„Nasze wyniki są niezwykle istotne,” powiedział jeden z autorów raportu, dr Adrian Martineau. „Pokazują one rolę witaminy D w przyśpieszaniu zakończenia reakcji zapalnej i rozpoczęcia naprawy powstałego uszkodzenia. Jest to o tyle ważne, iż reakcje zapalne powodują czasem uszkodzenie tkanki, czego wynikiem bywa powstanie dziur w płucach.”

Komentarze do: Witamina D pomaga gruźlikom przezwyciężyć chorobę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz