Szukaj

Witamina B12 przeciwko Alzheimerowi!

Podziel się
Komentarze0

Nowa podpowiedź jak nie zachorować na chorobę Alzheimera? Jeść witaminę B12, występującą głównie w mięsach albo w rybach. Ma to być skuteczna broń przeciwko tej chorobie neurodegeneracyjnej.Witamina B12 jest dobra dla mózgu

Brytyjskie badanie już wcześniej pokazało, że może ona zmniejszyć aż o 6 razy ryzko pojawienia się problemów z pamięcią u ludzi starszych. Zespół badaczy szwedzkich idzie jeszcze jeden krok dalej i wykazuje, że witamina B12 ma zmniejszać także ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Przez 7 lat, naukowcy pobierali krew od 271 obywateli Finlandii, w wieku od 65 do 79 lat. Na samym początku, u żadnego z nich nie występowały oznaki demencji. W przebiegu badania jednakże, u 17 spośród tych uczestników, pojawiła się choroba Alzheimera. U tych ostatnich zaobserwowano wyższe stężenie homocysteiny.


Homocysteina jest aminokwasem, znanym z tego, iż stanowi ona czynnik ryzyka chorób serca i układu krążenia. W tym konkretnym przypadku, badanie ujawniło, że im wyższe było stężenie homocysteiny, tym ostrzejsze było ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Autorzy badania zaobserwowali także, że wyższy poziom witaminy B12 wpływał na zmniejszenie poziomu tego podejrzanego kwasu aminowego.

Częsty niedobór u seniorów

Zdaniem pana Babaka Hooshmanda, z instytutu Karolinska w Sztokholmie w Szwecji, odkrycie to, opublikowane w przeglądzie Neurology, jest bardzo zachęcające. Ubolewa on jednak, iż brak witaminy B12 u seniorów jest tak częsty.

Jego zdaniem, badania nad rolą witaminy B12 jako markerem ryzyka choroby Alzheimera, są więc absolutnie niezbędne.

Przypomnijmy, że witamina B12 jest obecna w niektórych mięsach (nerki i wątroba wołowa albo cielęca...), w jajkach, w skorupiakach, albo jeszcze w mięsach takich ryb jak śledź, makrela, łosoś, czy też tuńczyk. Kolejny dowód na to, że te ostatnie są dobre dla naszego zdrowia i naszej pamięci...

Komentarze do: Witamina B12 przeciwko Alzheimerowi!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz