Szukaj

Wirusowe zapalenie wątroby typu B: sukces na skalę europejską

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z francuskiego centrum badawczego CNRS, kilka dni temu otrzymali nagrodę, będącą ukoronowaniem ich osiągnięć w dziedzinie innowacyjności. W ten uroczysty sposób zostali nagrodzeni za odkrycie nowego leku. 14 czerwca (czwartek) Europejskie Biuro Patentowe gościło w Kopenhadze zdobywców nagrody, uhonorowanych tytułem najlepszego europejskiego wynalazcy w kategorii "badania".Gilles Gosselin oraz Jean-Louis Imbach (a także, ich amerykański kolega, który zmarł 10 lat temu - Martin Bryant) z CNRS, otrzymali nagrodę za opracowanie leku przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Około 350 mln ludzi na całym świecie jest zarażonych WZW B. Warto także zwrócić uwagę na to, że około 500 000 z nich umiera każdego roku.

Jak ocenia Europejskie Biuro Patentowe - w roku 2014, rynek leków zapobiegających tej chorobie ma osiągnąć wartość 1 000 000 000 dolarów.

Molekuła opóźniająca proliferację wirusa

Kierowany przez dr Gilles zespół badaczy francuskich, jest posiadaczem aż 80 patentów. Jeden z nich - złożony w 2005 roku - dotyczy molekuły organicznej, znanej pod nazwą Telbivudine. Do jej cech charakterystycznych należą nie tylko spowalnianie, ale i przerywanie procesu namnażania wirusa zapalenia wątroby typu B w skażonej komórce.


- Rozwój nowych leków jest procesem nie tylko długim, ale i niezwykle kosztownym - powiedział przewodniczący Europejskiego Biura Patentowego, Benoît Batistelli.

- Ten niezwykle ważny patent dotyczący Telbivudine, dał więc francuskiemu zespołowi środki, które pozwoliły na kontynuację badania, a także rozszerzenie go na inne choroby - dodał jeszcze Benoît Batistelli w przemowie, którą wygłosił w trakcie ceremonii rozdania nagród.

Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce w Danii, ze względu na fakt, że do lipca tego roku kraj ten przewodzi Komisji Europejskiej. Warto jednak nadmienić, iż główna siedziba Europejskiego Biura Patentowego - zatrudniająca 7 000 pracowników - mieści się w Niemczech (w Monachium).

Oprócz naukowców z CNRS, w czterech pozostałych kategoriach uhonorowani zostali także inni badacze. Do nagradzanych kategorii należą: "dzieło życia", "przemysł", "małe i średnie przedsiębiorstwa", "kraj nieeuropejski".


Komentarze do: Wirusowe zapalenie wątroby typu B: sukces na skalę europejską

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz