Szukaj

Większość szympansów wykorzystywanych do badań ma zostać wypuszczonych z amerykańskich laboratoriów

Podziel się
Komentarze0

U.S. National Institutes of Health ogłosił w środę 26 czerwca, że zamierza zredukować liczbę szympansów wykorzystywanych do badań biomedycznych. Mają one zostać umieszczone w schroniskach dla zwierząt. Dyrektor National Institutes of Health (NIH), Francis Collins, ogłaszając swoją decyzję powiedział, że szympansy to wyjątkowe stworzenia i wymagają specjalnego traktowania.Decyzja została zalecona przez U.S. Department of Health and Human Services już w styczniu. W schroniskach znajduje się 150 szympansów, a kolejne 300 do nich dołączy, podczas gdy jedynie 50 pozostanie zatrzymanych do badań.

Stowarzyszenia walczące o prawa zwierząt popierają tę decyzję. Dyrektor generalny Humane Society of the United States, Wayne Pacelle, określa to wydarzenie jako historyczny moment i wielki zwrot w traktowaniu szympansów w laboratoriach. Niektóre z nich były przetrzymywane w betonowych pomieszczeniach, z dala od naturalnego środowiska przez ponad 50 lat.

- PETA właśnie otwiera szampana w swojej siedzibie w Norfolk – mówią członkowie stowarzyszenia People for the Ethical Treatment of Animals.

NIH obiecuje, że szympansy pozostałe w laboratoriach nie będą rozmnażane oraz będą wybierane tylko do tych badań, które spełniają kryteria finansowania przez Institute of Medicine.

Francis Collins przyznaje, że Amerykanie zawdzięczają wiele szympansom, ale nowe metody badawcze i technologie powoli zastępują zwierzęta laboratoryjne.


Podobieństwo szympansów do ludzi sprawia, że są tak cennym narzędziem do badań. Jednak ich użycie ze względów etycznych tym bardziej wymaga dobrego uzasadnienia.


Takie uzasadnienie znalazł Institute of Medicine na przykład w 2011 roku, kiedy pozwolił na testowanie na szympansach szczepionki na wirusowe zapalenie wątroby typu C. W raporcie napisano, że żadne inne zwierzę nie nadaje się do testowania tego typu szczepionki.

Liczba szympansów trzymanych w laboratoriach będzie sprawdzana co pięć lat w celu stwierdzenia, czy ich ilość jest wystarczająca. NIH obecnie posiada 360 szympansów oraz używa 91, które są prywatną własnością. Nie wiadomo dokładnie, czy te, które mają swoich właścicieli, również są trzymane w zamknięciu podczas badań.

Niezależny Texas Biomedical Research Institute jest rozczarowany małą liczbą szympansów, które pozostaną w laboratoriach. Uważa, że ta liczba nie jest wystarczająca, żeby zaspokoić potrzeby szybko rozwijających się badań nad szczepionkami przeciwko WZW typu B i C, które zabijają nawet milion ludzi rocznie.

System schronisk dla zwierząt, do których wypuszczane są szympansy, rozpoczął swoją działalność w 2002 roku i do teraz wykorzystał prawie 30 milionów dolarów funduszy, a więcej dofinansowania będzie potrzebne, żeby utrzymać te zwierzęta, które mają zostać zwolnione.

NIH nie ustosunkował się do wszystkich zaleceń Institute of Medicine, jednakże z powodu braku zgody co do definicji "odpowiednich warunków" dla zwierząt, przydzielił każdemu szympansowi 300 m2 powierzchni do dyspozycji.

PETA oraz NIH uznały proponowane zasady U.S. Fish and Wildlife Service, polegające na uznaniu przetrzymywanych szympansów jako zagrożone, co pozwoli na zapobiegnięcie wykorzystywaniu ich do inwazyjnych eksperymentów.

NIH nałożył pewne ograniczenia na naukowców już w grudniu 2011, kiedy przestał finansować projekty badawcze angażujące zwierzęta.

Komentarze do: Większość szympansów wykorzystywanych do badań ma zostać wypuszczonych z amerykańskich laboratoriów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz