Szukaj

Według badania, szpitale robią szum wokół chirurgii robotowej

Podziel się
Komentarze0

Na stronie szpitala nie powinniśmy oczekiwać informacji o operacjach dokonywanych za pomocą robota, lecz raczej mglistych obietnic i mantry marketingowej, jak mówi pewne amerykańskie badanie. Naukowcy amerykańscy przeanalizowali w Internecie informacje z 432 szpitali w całym kraju i znaleźli połowicznie reklamowane operacje dokonywane przez robota w schorzeniach ginekologicznych, takich jak endometrioza czy rak szyjki macicy.Jedna czwarta szpitali użyła informacji skopiowanych z tabliczki znamionowej producenta robotów Intuitive Surgical, a jeden na sześć powiadomił konsumentów, że "zawdzięczają to samym sobie."

Jednak prawie nikt nie wspomniał o potencjalnych wadach technologii, takich jak dłuższy czas lub wyższy koszt w porównaniu z konwencjonalnymi operacjami.

To jest marketing, powiedział dr Jason Wright, chirurg ginekologii z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, który prowadził badania. Wiele z tych obietnic, umieszczonych przez szpitale, nie było popartych danymi o wysokiej jakości.

Chirurgia robotowa pierwotnie wystartowała jako nowy sposób operowania mężczyzn z rakiem prostaty, ale lekarze zaczęli używać jej w wielu innych przypadkach. Dziś technologia jest używana w setkach tysięcy zabiegów rocznie.

Według Intuitive Surgical z Kalifornii, ponad 2.200 jej robotów o nazwie da Vinci zostało zainstalowanych na całym świecie. Urządzenia, obsługiwane przez chirurga, kosztują od miliona do 2,5 miliona dolarów każde.

W porównaniu z otwartą operacją, w której lekarz wykonuje jedno długie nacięcie, chirurgia robotowa charakteryzuje się szybszym gojeniem i mniejszą utratą krwi, powiedział Wright i dodał, że nie jest jasne, czy ma ona przewagę nad tradycyjną chirurgią nieinwazyjną zwaną laparoskopią.


Z pewnością jest miejsce dla chirurgii robotowej i myślę, że jest to fascynująca technologia, powiedział Wright, który sam wykorzystuje tę technologię. Ale dotychczasowe informacje są naprawdę bardzo ograniczone.

Jakie jest ryzyko?

Zespół Wrighta odkrył, że większość szpitali opisuje chirurgię robotową jako posiadającą wiele zalet, ale tylko 15% odwołuje się do danych klinicznych w celu potwierdzenia tych zapewnień.


I tylko kilka szpitali omawia ryzyko, czas operowania oraz cenę, która jest zwykle co najmniej 1.000 dolarów wyższa niż w przypadku tradycyjnej laparoskopii.

Wyniki, opublikowane w American Journal of Obstetrics & Gynecology, pokrywają się z zeszłorocznym raportem, który pokazywał jak szpitale w USA opisują chirurgię robotową na swoich stronach internetowych.

Ten raport stwierdził, że informacje internetowe "zawyżają korzyści, w dużej mierze ignorują ryzyko i są napisane pod silnym wpływem producenta."

W krótkim przeglądzie sieci Web, Reuters Health znalazł kilka szpitali reklamujących "lepsze wyniki kliniczne" dzięki chirurgii robotowej. Jednak żaden z nich nie napisał jasno jakie to były wyniki lub jakie leczenie zastosowano u grupy porównawczej.

Centrum Medyczne Nebraski w Omaha jest przykładem. Na ich stronie, po dwukrotnym kliknięciu, dostać się możemy do filmu zalecającego chirurgię robotową przy raku narządu rodnego.

Zupełnie nowa, fenomenalna i zmienia praktykę medyczną, woła dr Kerry Rodabaugh, gdy zaczyna sie film.

Cztery minuty później, bez wspominania jakiegokolwiek ryzyka, kończy film słowami: To naprawdę wspaniałe - móc dać taką opcję pacjentom, bo to jest po prostu lepsze.

Rodabaugh nie odpowiedział na telefon w sprawie komentarza, jak również dyrektorzy marketingu z dwóch innych szpitali – Centrum Medycznego św. Antoniego w St Louis i Uniwersytetu Opieki Zdrowotnej Missouri w Columbii – reklamujących robota chirurgicznego na swoich stronach internetowych.

Wright przyznał, że wiele szpitali to biznes i mają prawo do sprzedawania swoich usług, ale pacjenci ufają, że szpitale zapewniają bardziej wyważone informacje niż producenci.

Większość pacjentów ma wyższe oczekiwania w stosunku do lekarzy i szpitali, powiedział Wright dla Reuters Health. Szpitale powinny czuć odpowiedzialność za dostarczanie bezstronnych informacji pacjentom.

W międzyczasie dodał, że ludzie powinni pytać swoich lekarzy o ryzyko i korzyści wynikające z procedury, która jest brana pod uwagę i prosić o dowody naukowe na jej potwierdzenie.

Komentarze do: Według badania, szpitale robią szum wokół chirurgii robotowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz