Szukaj

Warunki społeczno – ekonomiczne przyczyną niedoboru witaminy D oraz wapnia

Podziel się
Komentarze0

Miliony Amerykanów, jak pokazują nowe badania, nie spożywają dziennej dawki wapnia i witaminy D, mimo, że są one istotnymi dla kości i zdrowia składnikami odżywczymi, w każdym etapie życia. Powodem są warunki społeczno – ekonomiczne.

„Wapń jest piątym z pierwiastków, na który jest najliczniejsze zapotrzebowanie w ludzkim ciele, biorąc pod uwagę jego przyczynianie się do wzrostu gęstości mineralnej kości i ich mikro – architektury. Szkielet służy jako zbiornik do utrzymania poziomu wapnia w surowicy. Jeśli, za sprawą diety, jest on niewystarczający, następuje osłabienie szkieletu, co sprawia, że może dojść do złamania” – czytamy we wstępie do badań, opublikowanych w Journal of American College of Nutrition.

W przeprowadzonych badaniach, naukowcy starali się ustalić ilości spożywanego wapnia i witaminy D wśród konkretnych grup Amerykanów w celu wyszczególnienia tych, które odznaczają się największym zapotrzebowaniem suplementacji.

Pusty portfel i słabe kości

Naukowcy opierali się na danych, zebranych w latach 2001 – 2008 przez NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey). Łącznie 227.528 uczestników udostępniło osobiste szczegóły, dotyczące swojej diety oraz informacje odnośnie wieku, wagi, rasy, płci, sytuacji finansowej, stosowanej suplementacji i stosunku do wegetarianizmu. Naukowcy wykorzystali metody źródłowe National Cancer Institute do oszacowania typowego spożycia wapnia i witaminy D. Otrzymane wyniki porównano z przyjętymi zaleceniami dziennego spożycia dla obywateli U.S. powyżej trzeciego roku życia. „Nasze wyniki pokazały po raz pierwszy, że niskie dochody, nadwaga, także często w przypadku populacji mniejszościowych, mogą być narażone na niedobór wapnia i witaminy D” – powiedział Dr Taylor C. Wallace -„Wykazano, że spora część populacji USA nie dostarcza organizmowi wystarczającej ilości obu pierwiastków w tym, co spożywa”.

Najmądrzejsze są dzieci

W wyniku badań, okazało się, że dzieci w wieku 4 – 8 lat najczęściej spożywały bliskie dziennej dawce ilości witamin w przeciwieństwie do starszych kolegów. Spożycie obu pierwiastków spada wraz z wiekiem.

„Witamina D pozwala wchłaniać wapń. Jest niezbędna w procesie przebudowy kości przez komórki. Dla ludzi jest ona wyjątkowa, ponieważ może być spożywana jako cholekalcyferol (witamina D3) lub ergokalcyferol (witamina D2), również organizm sam w sobie jest zdolny do syntezowania go (z cholesterolu) podczas opalania.”

Agata Sugak

Komentarze do: Warunki społeczno – ekonomiczne przyczyną niedoboru witaminy D oraz wapnia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz