Szukaj

W dniach 22 - 26 listopada obchodzimy Tydzień Honorowego Krwiodawstwa!

Podziel się
Komentarze0

W dniach od 22-26 listopada trwać będzie Ogólnopolski Tydzień Honorowych Dawców Krwi. Jest to święto, poświęcone osobom, które swoim zaangażowaniem i systematycznym oddawaniem krwi, ratowały życie i zdrowie innym ludziom.


Akcja ta ma również na celu nagłośnić potrzebę oddawania tego cennego surowca i promowanie postaw dawców. Ponadto ma ona uświadamiać ludziom, że drogą tak niewielkiego wysiłku możemy uratować komuś życie. Organizowane są uroczystości, na których wręcza się odznaczenia państwowe Zasłużonym Honorowym Krwiodawcom. Nadawane są one przez samego Prezydenta RP.

Należy pamiętać, że oddawanie krwi powinno być przejawem naszej własnej, nieprzymuszonej woli i wywodzić się z dobroci serca. Drogą  niewielkiego wysiłku, jakim jest przyjście do Centrum Krwiodawstwa w swoim mieście i zostawienie tam 450 ml krwi, robimy wiele dobrego.  Zabieg trwa jedynie kilka minut a większość osób nie odczuwa potem żadnego dyskomfortu, jedynie nielicznym mogą dolegać zawroty głowy.


Honorowym dawcą zostaje się już po dokonaniu pierwszego zabiegu. Kolejny tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi można uzyskać po oddaniu coraz większych jej ilości – oczywiście proporcje te zależne są od płci dawcy. Poza komfortem psychicznym i świadomości dobrego uczynku, osoba taka może liczyć na darmowe czekolady, zwrot kosztów przejazdu do jednostki publicznej służby krwi i z powrotem, zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje krew i co istotne otrzymanie wyników badań krwi! Tego rodzaju przywilejów jest o wiele więcej i okazuje się, że choć oddawanie tego surowca jest usługą bezpłatną, dawca może liczyć na szereg udogodnień wynikających ze swojego aktu dobrej woli.

Szczegółowe kryteria zdrowotne i opis procedury oddawania krwi można znaleźć na stronach internetowych Centrów oraz uzyskać je podczas osobistej wizyty w wybranej przez siebie placówce.


Autor:

Eliza Jakóbczyk

Komentarze do: W dniach 22 - 26 listopada obchodzimy Tydzień Honorowego Krwiodawstwa!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz