Szukaj

Uraz rdzenia kręgowego: poprawa po terapii ludzkimi komórkami macierzystymi

Podziel się
Komentarze0

Przeszczep z ludzkich płodowych komórek macierzystych poprawił funkcje motoryczne i sensoryczne u szczurów z urazem rdzenia kręgowego, jak wynika z badania zamieszczonego w Stem Cell Research ang Therapy. Co więcej, przeszczep ten poprawił strukturalną integralność rdzenia, przywracając funkcje w miejscu urazu.Badanie to, autorstwa naukowców z University of California San Diego, budzi nadzieję na terapie urazów rdzenia u ludzi.

Sebastian van Gorp przyjrzał się konkretnie wpływowi wewnątrzrdzeniowego przeszczepu z nerwowych komórek macierzystych, pochodzących z rdzenia kręgowego ludzkiego płodu, na odzyskanie neurologicznych funkcji u szczurów dotkniętych ostrym urazem odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Posłużył się 42 trzymiesięcznymi samicami, które podzielił na trzy grupy. W pierwszej szczury otrzymały zastrzyk z komórek macierzystych do rdzenia kręgowego, w drugiej placebo, a w trzeciej nic.


Skuteczność terapii oceniono w testach motorycznych i sensorycznych oraz na podstawie spastyczności i sztywności mięśni. Naukowcy ocenili także, jak dobrze macierzyste komórki zintegrowały się z rdzeniem kręgowym gryzoni.

Okazało się, że szczury po przeszczepie komórek macierzystych doświadczyły znaczącej poprawy na poziomie motoryki (np. poruszanie łapami), spastyczności mięśni oraz wrażliwości na bodźce termalne i mechaniczne w porównaniu do pozostałych gryzoni.

Van Gorp podsumowuje: - Nasze badanie pokazuje, że przeszczep z nerwowych komórek macierzystych, pochodzących z rdzenia kręgowego ludzkiego płodu, to potencjalna terapia dla pacjentów z urazami rdzenia kręgowego.

Komentarze do: Uraz rdzenia kręgowego: poprawa po terapii ludzkimi komórkami macierzystymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz