Szukaj

Uprawianie hazardu wpływa na moment rozpoczęcia życia seksualnego

Podziel się
Komentarze0

Hazard jest bezpośrednio powiązany z wcześniejszym rozpoczęciem życia seksualnego przez nastolatków - alarmuje najnowsza publikacja magazynu Zachowania Uzależniające (Addictive Behaviours). Zawiera ona wyniki badań prowadzonych przez Instytut Badań nad Uzależnieniami Uniwersytetu Buffalo w Nowym Jorku. Dane zostały zebrane wśród czarnoskórych uczniów dziewięciu szkół w Baltimore.

Portret hazardzisty

Wcześniejsze badania wykazały wyraźny związek pomiędzy uprawianiem hazardu przez młodzież oraz pojawianiem się tzw. zachowań problematycznych. Zgodnie z wynikami z roku 2009, zaliczają się do nich kłamstwo, kradzieże, wandalizm, impulsywność, nadużywanie substancji, agresja słowna i fizyczna, okrucieństwo wobec zwierząt lub ludzi oraz powtarzające się zachowania, naruszające prawa innych osób lub normy społeczne.

Zachowania te zostały zaobserwowane u co dziesiątego nastolatka. U osób tych rozpoznano również symptomy uzależnienia od gier hazardowych. Co ciekawe, w przypadku dziewczyn tylko co 25 sprawiała problemy wychowawcze, z czego tylko połowa uzależniona była od hazardu. Najnowsze badania dodają, że 49% nastolatków uprawiała hazard przed 18. rokiem życia przynajmniej raz. Natomiast 46% osiemnastolatków robi to naprawdę często.

Upodobanie do ryzyka- upodobanie do seksu?

Temat zachowań seksualnych został już wcześniej powiązany z hazardem w części badań. Problemem jest jednak fakt, że dotyczyły one głównie ludności białej. Badania prowadzone przez dr. Silvię Martins wykazały, że młodzi hazardziści są bardziej skłonni do rozpoczęcia życia seksualnego przed 18. rokiem życia niż ich rówieśnicy. 89% rozpoczęło współżycie w wieku 18 lat, 35% w wieku lat 13.
Porównane zostały zachowania dwóch 13-latków: aktywnego hazardzisty i impulsywnego nastolatka. Odkryto, że prawdopodobieństwo pojawienia się ciąży dotyczy w znacznej mierze ucznia zainteresowanego grami zakładowymi. W grupie 18-latków mężczyźni wykazywali większe prawdopodobieństwo zapłodnienia niż kobiety zajścia w ciążę. "Nasze wyniki są uzupełnieniem wcześniejszych badań, które wykazały związek hazardu z wcześniejszym wiekiem wystąpienia czynności seksualnych, a których uczestnicy byli przeważnie biali." podkreśla dr. Martins.

Warto rozmawiać

Wyniki badań wyraźnie sugerują poszerzenie spotkań z młodzieżą o tematykę hazardu i uzależnienia od niego. Bardzo ważnym elementem jest również wcześniejsze wprowadzenie zajęć z dziedziny antykoncepcji i świadomości seksualnej- temat zaczyna dotyczyć coraz młodszych grup wiekowych. Jak zauważa dr. Martins „młodość to nie tylko problemy z hazardem, które prowadzą do konsekwencji prawnych, personalnych i finansowych. To również ryzyko związane z seksualnością, mogące poskutkować nastoletnią ciążą”.

Monika Klimczak

Komentarze do: Uprawianie hazardu wpływa na moment rozpoczęcia życia seksualnego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz