Szukaj

Umiarkowane ćwiczenia nie podnoszą ryzyka osteoartrozy kolana

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania amerykańskich naukowców z University of North Carolina i CDC sugerują, że osoby w średnim wieku i starsze nie ryzykują rozwojem osteoartrozy kolan, oddając się 150 minutom umiarkowanych ćwiczeń fizycznych tygodniowo. Jest to ilość zalecana przez rząd amerykański.Wnioski najnowszych analiz opublikowano w Arthritis Care & Research.

Główny autor badania, dr Kamil Barbour mówi: - Umiarkowana aktywność fizyczna przyśpiesza bicie serca i oddech. Oznacza szybkie chodzenie, taniec, ćwiczenia kondycyjne, prace w domu, prace w ogrodzie, koszenie trawnika. To wszystko to jest umiarkowana aktywność.

Udowodniono, że tego typu ruch redukuje ryzyko zawału serca, udaru mózgu, cukrzycy, nadciśnienia i innych chorób.

Osteoartroza pojawia się, kiedy dochodzi do zniszczenia chrząstki i leżącej pod nią kości. Prowadzi to do bólu, sztywnienia i puchnięcia kończyny. Najpowszechniej osteoartrozą są dotknięte kolana, biodra, stawy rąk i kręgosłupa.


Choroba rozwija się zazwyczaj powyżej 40 roku życia. Nie ma na nią lekarstwa.

W nowym badaniu naukowcy potwierdzają, że osteoartroza kolana to wiodąca przyczynia niepełnosprawności i bólów stawowych u amerykańskich dorosłych.

Czy sprzyja jej aktwność fizyczna, tego do tej pory nie było wiadomo.

Badacze przeanalizowali dane zebrane w okresie 1999 – 2010 w badaniu Johnston County Osteorthritis Project. Ponad 1 500 uczestników w wieku od 45 lat, obserwowano przez 6 lat.

Okazało się, że osoby, które oddawały się aktywności fizycznej przez 150 minut w sumie tygodniowo, nie były bardziej zagrożone rozwojem osteoartrozy kolana.

Natomiast ludzie, którzy ćwiczyli nieco więcej, powyżej 5 godzin w tygodniu, byli nieco bardziej zagrożeni rozwojem tej choroby, choć badacze utrzymują, że różnica statystycznie nie jest znacząca.

Dr Joanne Jordan, współautorka badania, podsumowuje: - To dobre wieści. Wykazujemy, że aktywność fizyczna na zalecanym poziomie nie naraża cię na rozwój osteoartrozy. Pokazujemy, że zalecenia te są dobre, niezależnie od wieku, płci, rasy i wagi.

Komentarze do: Umiarkowane ćwiczenia nie podnoszą ryzyka osteoartrozy kolana

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz