Szukaj

Uchyłkowatość i zapalenie uchyłków

Podziel się
Komentarze0

Wystąpienie uchyłkowatości u człowieka wzrasta wraz z jego wiekiem. W przypadku osób w wieku powyżej 70 lat obecność uchyłków wynosi 70%. Dolegliwość ta może również pojawić się we wcześniejszym wieku, a mianowicie po 40 roku życia. 
Uchyłkowatość zalicza się do chorób cywilizacyjnych ze względu na częstość jego występowania. Ocenia się, że prawie 2/3 populacji w wieku podeszłym dotknięta jest tą chorobą. Dolegliwość ta występuje z jednakową częstotliwością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.


Uchyłki najczęściej występują w jelicie grubym- mogą być one wgłębieniem ściany przewodu pokarmowego lub jego błony śluzowej. W przypadku gdy uchyłki są umiejscowione w okolicach okrężnicy esowatej- uwypuklają one ścianę jelita. Nie zdarza się aby znajdowały się w odbytnicy. W większości przypadków choroba ta przebiega bezobjawowo, a do jej rozpoznania dochodzi przypadkowo podczas diagnostyki endoskopowej innych chorób układu pokarmowego.


Uchyłki zazwyczaj powstają w wyniku zwiększonego ciśnienia w jelicie z powodu zaparć oraz osłabienia tkanki łącznej. W wypadku pojawienia się w przewodzie pokarmowym uchyłków, chory odczuwa dolegliwości takie, jak: zaparcia,biegunki na przemian z zaparciami, wzdęcia brzucha. Zapalenie uchyłków okrężnicy esowatej powoduje ból w lewym podbrzuszu. Różnica w wypadku zapalenia uchyłków kątnicy to ból w prawej stronie podbrzusza. Symptomy często  łagodnieją  po wypróżnieniu chorego. Możliwe jest również wystąpienie stanu podgorączkowego.Leczenie:


Przede wszystkim zależy ono od przebiegu choroby i stanu ogólnego pacjenta. Gdy objawy są poważne konieczna jest hospitalizacja z zastosowaniem odżywiania pozajelitowego i antybiotykoterapią. W wypadku łagodnego przebiegu choroby wystarcza zalecenie diety ubogoresztkowej oraz leków przeciwbakteryjnych. W rzadkich przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne.( często zdarza się, że zabieg chirurgiczny dotyczy otyłych mężczyzn po 40 roku życia) Bardzo często zaleca się spożywanie Otrębów, które regulują prace jelit i zmniejszają dolegliwości bólowe.

Nierozpoznanie i nieleczenie uchyłkowatości może spowodować poważne komplikacje m.in. perforacje z zapaleniem otrzewnej, niedrożność, krwawienia. 

Przed ustaleniem ostatecznego rozpoznania należy wykluczyć raka okrężnicy, jak również choroby narządów płciowych, takie jak zapalenie przydatków lub guza przydatków.


Komentarze do: Uchyłkowatość i zapalenie uchyłków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz